Tradici výroby čokolády v Děčíně udržuje čokoládovna Jordan
Tradici výroby čokolády v Děčíně udržuje už několik let malá firma Jordan. Založili ji manželé, kterým připadalo, že všechny bonbony v bonboniéře chutnají stejně.
Děčín 1. května (ČTK) - Tradici výroby čokolády v Děčíně udržuje už několik let malá firma Jordan. Založili ji manželé, kterým připadalo, že všechny bonbony v bonboniéře chutnají stejně. Zkušenosti jim předával technolog z čokoládovny Diany, která se zavírala v roce 1995. Pracovalo v ní až 600 lidí. Obyvatelé Děčína jsou tak na čokoládu podle majitele Jaroslava Vaňkáta citliví a jen tak něco jím prý nabídnout nemůže.
"Nemůžu si dovolit, aby zákazník koupil jen dvakrát, tedy poprvé a naposledy, musím dbát na kvalitu a vymazlené chutě, zvlášť tady u nás," řekl ČTK Vaňkát, jenž původně pracoval ve firmě, kde se vyráběly formy pro Dianu. Ta v padesátých letech minulého století vyvážela čokoládu nejen do socialistických států, ale i do Británie, Iráku či Íránu.
Po ukončení provozu Diany, kterou převzal a zavřel švýcarský gigant Nestlé, zůstalo v Děčíně mnoho lidí, kteří uměli dělat čokoládu. "A ti nás to učili, ale to není záležitost měsíců, ale let. Než jsme mohli něco nabídnout, spoustu toho skončilo v koši," poznamenal Vaňkát.
V současnosti už v čokoládovně Jordan vymýšlí vlastní obaly a receptury a chystají rozšiřování. Vše, co vyrobí, prodají. "A zbytek sním," podotkl Vaňkát, který se prý čokolády ještě nepřejedl. "Nemám ji akorát o víkendu, kdy jsem doma," dodal. Zato jeho manželka Monika si už čokoládu jako dezert nedává. "Za ta léta už toho mám snědeno dost," zmínila. Sama by doporučila z pestré nabídky bonbonů plněných marcipánem, alkoholem, oříšky, mandlemi či kokosem hlavně višně v čokoládě. "Po nich je opravdu velká sháňka," řekla.