Továrna Sfinx v moravském Holešově vyrábí bonbóny už 160 let
Továrna Sfinx v Holešově patří mezi nejstarší podniky svého druhu nejméně ve střední Evropě, navazuje na tradici dílny založené v centru tohoto moravského města 30. listopadu 1863. Z malého podniku zaměřeného na výrobu tvrdých bonbónů, takzvaných kandytů, je dnes továrny produkující ročně na 17.000 tun cukrovinek - od hašlerek a bonparů až po želé. Od začátku 90. let továrna spadá pod švýcarský koncern Nestlé.
Praha 30. listopadu (ČTK) -Tradici výroby bonbónu začal v dnešní Palackého ulici v Holešově cukrář Philipp Kneisl, který svůj podnik postupně rozšiřoval a brzy dával práci dvěma desítkám zaměstnanců. Po smrti zakladatele v roce 1883 převzala závod Kneislova manželka a poté synové. Šéfem se nakonec stal Rudolf Kneisl, který si v roce 1912 nechal jako ochrannou známku zaregistrovat název Sfinx a logo s vyobrazením egyptské sfingy. To už firma sídlila v nové továrně v tehdy samostatných Všestulích, jež se později staly součástí Holešova, kde působí dodnes.
Cukrovinky vyráběla továrna i za druhé světové války, která do jejích osudů zasáhla nejen nutností používat náhradní suroviny. Kneislovi byli Němci a majitel firmy krátce po okupaci navíc vstoupil do NSDAP, v nacistické straně byla také i značná část německých úředníků závodu (Němci ovšem tvořili v roce 1930 jen asi procento obyvatel šestitisícového Holešova). Po osvobození se tak továrna ocitla nejdříve pod národní správou a po únoru 1948 byla znárodněna.
Nejprve továrna, která kromě tvrdých bonbónů už od roku 1907 vyráběla i lentilky, fungovala jako samostatný národní podnik Sfinx Všestuly, od roku 1963 se pak v rámci centralizace řízení stala jedním ze závodů odborového podniku Čokoládovny Praha. Během následujícího čtvrtstoletí se v Holešove specializovali na výrobu nečokoládových cukrovinek. Tento postup pokračoval i poté, co Čokoládovny převzalo Nestlé, před dvěma lety například Sfinx přestal vyrábět lentilky, které nyní dodává továrna z Hamburku.