Tecnocap investoval přes 100 milionů korun do technologií
Letos firma téměř zdvojnásobí skladovou plochu, postaví halu s rozlohou 1500 metrů čtverečních. Předloni vybudovala sklad materiálu, modernizuje i areál.
Střížovice (Jindřichohradecko ) 26. dubna (ČTK) - Firmě Tecnocap, která vyrábí u jihočeského Strmilova kovová víčka na potraviny, stouply loni tržby asi o 15 procent. Od září začaly podniku růst zakázky, letos i proto zdvojnásobí skladovou plochu. Loni firma Tecnocap ze stejnojmenné italské skupiny investovala nejen do technologií čtyři miliony eur (asi 104 milionů Kč). ČTK to řekli jednatel Alfonso D'Agostino a obchodní ředitel Antonio De Pari.
"Rok 2020 byl úplně jiný než rok 2019, ze dvou hlavních důvodů. Jeden byl covid, druhý tlak na potravinářský trh kvůli změnám typů obalů. Hodně se kvůli ekologii přechází z plastu na kov. Covid změnil způsob, jak lidé jedí: maloobchod šel nahoru, zatímco gastro spadlo. A stále silně cítíme rostoucí trend," uvedl jednatel. Výrazně stouply dodávky víček na omáčky a konzervovanou zeleninu.
Společnost dodává téměř ze sta procent potravinářům. V areálu bývalého podniku Obal Rozkoš vyrobí ročně téměř dvě miliardy víček na sklenice, s průměry od 27 do 110 milimetrů. V roce 2019 měla tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 1,19 miliardy Kč a zisk po zdanění 11,1 milionu, vyplývá z výroční zprávy.
Letos firma téměř zdvojnásobí skladovou plochu, postaví halu s rozlohou 1500 metrů čtverečních. Předloni vybudovala sklad materiálu. Modernizuje i areál: nástrojárnu, kanceláře i šatny. Zaměstnává 330 lidí, počet potřebuje zvýšit o deset procent. Najímá si i agenturní zaměstnance. "Bez nich to nejde. Všimli jsme si, že je k dispozici malinko víc lidí, kteří pracovali v hotelech, barech," řekl jednatel.
Kolem 90 procent výrobků vyváží. Hlavně do Evropy, ale i do arabských zemí, Indie nebo Jižní Ameriky. Klíčovou surovinou je plech, bere ho hlavně z Německa a Slovenska. Jeho cena roste, zdražují i barvy, chemikálie či karton, jež firma používá.
Ve Střížovicích založila začátkem 19. století rodina Langových přádelnu Rozkoš, nazvanou podle mlýna na hrázi rybníku Hejtman. V roce 1936 tam nový majitel Jan Satrapa začal vyrábět plechové obaly. Od roku 1950 spadala továrna pod národní podnik Obal Praha, o čtyři roky později vyrobila první uzávěry na sklenice. Pod názvem Obal Rozkoš fungovala i po roce 1989. Krátce patřila i německé společnosti New Metalpack, která ji na jaře 2005 prodala skupině Tecnocap. V roce 2012 skončila výroba plechovek, firma teď vyrábí jen víčka. V ČR dodává společnostem Efko či Hamé.
Víčka na konzervy a plechovky vyrábí v Česku také firma Trivium Packaging Czech Republic se 600 zaměstnanci. Předloni utržila 4,64 miliardy Kč a skončila v zisku po zdanění 61 milionů.
Skupina Tecnocap vznikla v roce 1993. Dělá kovové uzávěry, hliníkové aerosolové nádobky, tuby a lahve pro potravináře, kosmetický průmysl i lékařství. Má osm výrobních závodů v Itálii, ČR, na Ukrajině, ve Španělsku a USA, zaměstnává přes 850 lidí. Mezi významné zákazníky patří korporace Kraft, Mars i Nestlé. Je třetí největší výrobce kovových víček na světě.