SZPI: Kontroly medu jsme prováděli v souladu s předpisy
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se ohradila proti tvrzení firmy JSG, podle kterého inspektoři používají neschválené metody při kontrolách medu.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se ohradila proti tvrzení firmy JSG, podle kterého inspektoři používají neschválené metody při kontrolách medu. SZPI uveřejnila výsledky kontrol, podle kterých byly v polovině odebraných vzorků nepovolené příměsi. Nejvíce nevyhovujících vzorků bylo od firmy JSG. Podle Gabriely Strakové z JSG ale společnost nepochybila. Martin Štoll ze SZPI dnes uvedl, že inspektoři používají pouze metody schválené vyhláškami a předpisy.
"Vyhláška č. 76/2003 Sb. stanoví definici medu, kdy se medem rozumí potravina přírodního sacharidového charakteru, do které nesmí být přidány s výjimkou jiného druhu medu, žádné jiné látky včetně přídatných látek. Pro kontrolu odhalování falšování medu je tato definice medu zásadní," uvedl Štoll. Za výsledky kontrol si SZPI stojí. "Nemáme důvod zpochybňovat výsledky akreditované laboratoře, kterou inspekce využívá," dodal Štoll.
JSG se podle Strakové se SZPI dlouhodobě soudí. Za zveřejněnými výsledky, které odhalily falšovaný med, stojí prý snaha "vyselektovat trh před nadcházející sezonou", či "komusi na trhu pomáhat". Straková dále uvedla, že SZPI s firmou nekomunikuje. "Odmítáme nařčení, že SZPI nereaguje na podněty. SZPI při řešení podnětů postupuje v souladu s právním řádem a podněty se důsledně zabývá. Jen v roce 2012 jich SZPI řešila přes 6000," uvedl Štoll.
Podle včelařů mohou lidé původ medu odhadnout i sami. Tuzemské medy totiž po krátké době krystalizují a pokud se tak neděje, je v nich pravděpodobně zahraniční med nebo sirup. Podle Miloslava Peroutky z Českého svazu včelařů je nejjistější kupovat med přímo od místních včelařů.
ČTK