Svazek vodovodů Ivančice chce být nezávislý na elektřině ze sítě, postaví soláry
Svazek vodovodů a kanalizací Ivančice chce nejpozději do roku 2026 postavit dvě fotovoltaické elektrárny a bateriová úložiště. Podle organizace tak zajistí téměř úplnou nezávislost svazku na dodávce elektřiny z veřejné sítě. Přebytky by mířily do sociálních zařízení či škol a školek v členských obcích, nebo do sítě ve chvílích, kdy bude po elektřině velká poptávka, a bude tak i vyšší cena, řekl dnes na tiskové konferenci člen správní rady svazku a místopředseda provozu Roman Sládek.
Ivančice (Brněnsko) 4. září (ČTK) - V současnosti přesahuje roční spotřeba všech zařízení, která slouží dodávce pitné vody a odkanalizování dešťové a splaškové vody, čtyři megawatthodiny (MWh) ročně. Za elektřinu svazek loni zaplatil 30 milionů korun. Minimální roční úspora bude podle studie společnosti Electree činit 23 milionů, ale může být díky dalším pozitivním efektům i vyšší. Náklady na stavbu elektráren mají dosáhnout zhruba 160 milionů korun. "Uvidíme, zda najdeme vhodný dotační titul, ale zvládli bychom systém postavit i z vlastních peněz," řekl Sládek.
Letos chce svazek zahájit projektovou přípravu, aby příští rok mohl žádat o stavební povolení a také již začít stavět. A v roce 2025, či o rok později chce svazek zahájit plný provoz.
Jedním cílem stavby je úspora nákladů za elektřinu, která se promítá do cen vodného a stočného, a nezávislost na tržních cenách elektřiny. Dodávky pitné vody a odkanalizování odpadní vody pro svazek zajišťuje Vodárenská akciová společnost. Druhým cílem je dosažení snížení emisí oxidu uhličitého, který při výrobě elektřiny vzniká.
První elektrárna s úložištěm má stát na prameništi v Ivančicích, druhá v Moravských Bránicích. Ivančická má ročně vyrobit zhruba 5,2 MWh a úložiště má mít kapacitu 3,8 MWh. V Bránicích je v plánu ročně vyrobit 2,6 MWh a vytvořit úložiště s kapacitou 2,2 MWh. Roční výroba tak převýší spotřebu a úložiště zajistí, že nebude nutné nespotřebovanou energii posílat do sítě za nízké, či dokonce záporné ceny. Naopak by se měla ideálně spotřebovávat energie v místě výroby, tedy v obecních školních či sociálních zařízeních.
Návratnost investice je spočítaná na deset let, přičemž životnost baterií se nyní uvádí 20 až 22 let. Jedná se o jeden z prvních projektů tzv. komunitní energetiky. To je pojem, který zákon zatím neřeší, nicméně návrh zákona již prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně.