Svaz: Při kontrolách marží potravin musí být zahrnuti zemědělci, výrobci i obchod
Pokud chce ministerstvo zemědělství kontrolovat marže u potravin, musí podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) zahrnout celý řetězec od zemědělců přes výrobce po obchod. Zároveň musí zajistit, že systém bude transparentní, spravedlivý a v souladu se zákony. ČTK to dnes sdělil prezident SOCR Tomáš Prouza. Doplnil, že ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) by se měl zdržet komentářů o nerovnoměrném rozdělení zisku mezi zemědělci, potravináři a obchodníky.
Praha 13. dubna (ČTK) - Nekula dnes novinářům řekl, že po vzoru ministerstva financí, které začalo po prudkém zdražení paliv kontrolovat marže prodejců pohonných hmot, chce vést dohled nad maržemi u vybraných potravin jako je máslo, pečivo, kuřecí nebo vepřové maso. Především marže obchodníků jsou podle něj příliš vysoké. Nekula nyní prověřuje možnosti kontroly Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
Místopředseda vlády a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes po jednání kabinetu řekl, že debatu o dohledu nad maržemi u potravin vedli už na poradě ekonomických ministrů. "Jako vláda chceme být připraveni na scénáře, které třeba ani nenastanou," řekl. Stát musí mít podle něj nástroje, které bude moci použít v případě skokového zvýšení cen u základních potravin.
Pokud by stát dohled na maržemi u potravin zavedl, měl by se podle Prouzy zaručit, že bude respektovat rozložení nákladů v celém řetězci. Tíhu většiny nákladů nesou obchodníci, uvedl Prouza. SOCR dál požaduje, aby stát kontroloval marži za celý sortiment obchodů, potravinářů a zemědělců tak, aby byl výsledek věrohodnou zpětnou vazbou pro všechny, a ne důvodem pro "lobby vybraných zemědělských velkopodnikatelů", kteří o umělé zvyšování cen měsíce usilují.
Prouza upozornil, že v opačném případě může být ohroženo fungování celého odvětví, může se ztížit zásobování občanů potravinami, hrozí omezení sortimentu, a tedy další růst cen především u základních potravin. Ohrožen by byl i systém darování potravin.
SOCR Nekulovi doporučil, aby si zjistil fakta o podobné kontrole marží v době tzv. máselné krize v roce 2017. "Její výsledky jasně prokázaly, že marže obchodníků jsou stabilní a za tehdejším masivním nárůstem ceny stálo umělé zdražování potravinářských firem. Jsme si jisti, že férová kontrola stejné věci ukáže i dnes," řekl Prouza.
Nekula dnes také prohlásil, že má informaci o plánovaném zdražování v obchodech po Velikonocích. Tempo růstu cen potravin je ale podle Prouzy díky obchodním řetězcům proti inflaci poloviční. "Takto přesně funguje konkurenční trh – drží ceny dole a brání dominantním výrobcům, aby zneužívali svou pozici," uvedl. Dodal, že ceny se zvyšují vlivem rostoucích cen energií, pohonných hmot, zemědělských surovin, ale i tlakem na mzdy. Negativně se podepisuje válka na Ukrajině.
Inflace v březnu podle Českého statistického úřadu stoupla na 12,7 procenta z únorových 11,1 procenta. Cena kilogramu másla podle indexu spotřebitelských cen dosáhla v polovině března na 220 korun, proti začátku ledna to bylo asi o pět korun více. Za kilogram sýru Eidamská cihla v půlce března Češi zaplatili 191,4 korun, ve srovnání s počátkem ledna o osm korun více.