Svaz pekařů a cukrářů se snaží navrátit řemeslu prestiž, pomoci mají moderní technologie
Svaz pekařů a cukrářů v ČR se postupně snaží vylepšit prestiž oboru pekař a zvýšit zájem žáků základních škol jej studovat. Zatímco cukrářů a cukrářek je dostatek, aktuálně na odborných školách studuje 3400 učňů, tak pekařů je pouze 700.
Brno 7. března (ČTK) - Svaz pekařů a cukrářů v ČR se postupně snaží vylepšit prestiž oboru pekař a zvýšit zájem žáků základních škol jej studovat. Zatímco cukrářů a cukrářek je dostatek, aktuálně na odborných školách studuje 3400 učňů, tak pekařů je pouze 700. Podle výkonného ředitele svazu Jaromíra Dřízala se tato organizace snaží rodičům a jejich dětem řemeslo co nejvíce a atraktivně představit, aby viděli, že i v tomto tradičním oboru se využívají moderní technologie.
Právě moderní technologie podle něj částečně odbourávají to, co může případné adepty odrazovat nejvíce, a to je práce v noci. Navíc si pekaři mohou odnést čerstvé pečivo domů. Problémem už není ani nízká mzda, protože podle Dřízala se kvalifikovaní zaměstnanci dostanou na úroveň průměrné české mzdy.
Jednou z akcí, která má pekařinu přiblížit, byl 22. ročník soutěže Pekař roku junior, jejíž finále mohli návštěvníci veletrhu Salima vidět. V hlavní kategorii zvítězila Klára Kalvodová z brněnské SOŠ Charbulova. Úkolem bylo upéct chleba, housku či koláče, všichni měli stejné zadání. Zpravidla dvoučlenné týmy také soutěžily v kategorii Atraktivní výrobek roku, zvlášť cukráři a zvlášť pekaři. "Uplatní se děvčata, která jsou kreativní," řekl Dřízal. Pekařina může oslovit i kluky, kteří mají technické nadání.
Svaz nabízí rodičům a dětem návštěvu škol při dnech otevřených dveří, je možné se také podívat do některých pekáren. "Zjistí, že jde o moderní potravinářskou výrobu," řekl Dřízal. Mladým se obor snaží přiblížit i přes facebook a další sociální sítě, ukazuje práci v různých videospotech.
Za ztrátou prestiže nejen pekařského řemesla vidí podobně jako kolegové z jiných oborů systém vzdělávání a společenské klima, kdy nemít vzdělání se jeví jako nedostatek. "Prestiž musíme vracet postupně, nejde to naráz. Je potřeba, aby si lidé uvědomili, že je lepší být dobrý řemeslník než špatný inženýr. Dobrý řemeslník byl vždycky ctěn. Musí se k tomu spojit stát, škola, rodina i my," řekl Dřízal.
Hodně si slibuje například od plánovaného znovuzavedení dílen na základních školách, od zavedení mistrovské zkoušky či zavedení kdysi zrušeného duálního vzdělávání, jak funguje například v Německu. "Student je jeden den ve škole a učí se teorii, další čtyři dny si osvojuje dovednosti ve firmě," uvedl Dřízal.
V současnosti nemusejí mít budoucí pekaři o uplatnění obavu, protože stejně jako v řadě dalších oborů je zaměstnanců nedostatek. Pekařství zaměstnává zhruba 20.000 lidí a podle Dřízala se na toto řemeslo často dají také vysokoškoláci, které nebaví jejich práce a chtějí, aby za nimi byla vidět hmatatelná práce.