Svaz pekařů a cukrářů kritizuje ministerstvo zemědělství, že s nimi nejedná
Svaz pekařů a cukrářů v ČR, jehož členové se kvůli zdražování energií potýkají s výrazným růstem nákladů, kritizuje ministerstvo zemědělství, že s nimi nejedná. Ve večrejší tiskové zprávě se svaz ohradil proti nedávným výrokům ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL), podle kterého pekaři nespadají pod jeho resort.
Praha 9. září (ČTK) - Svaz argumentuje právním posudkem, podle nějž pekárenství patří do potravinářského průmyslu, který je v primární gesci ministerstva zemědělství. Ministerstvo uvedlo, že pekaře může podle evropské legislativy podpořit jen omezeně a dotace pro tento obor poskytuje zejména ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).
Svaz reagoval mimo jiné na srpnový Nekulův výrok v pořadu na serveru Blesk.cz vysílaném z agrosalonu Země živitelka, kde ministr řekl, že podle kompetenčního zákona pekárny pod jeho ministerstvo nespadají. "Zemědělství je jediný resort, který uvádí do praxe krizová opatření," doplnil. Zmínil například pomoc 831 milionů korun z peněz EU a státního rozpočtu pro chovatele prasat, skotu nebo pěstitele brambor. Uvedl také, že pekaři mohli čerpat z jednoho z programů Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) určeného pro potravináře.
"Svaz pekařů a cukrářů se opakovaně snaží otevřít jednání s ministerstvem zemědělství, to však na jeho podněty nereaguje a pan ministr do médií neustále vypouští klamavé, nepodložené informace, jak z hlediska ekonomického, tak legislativního," uvedl výkonný ředitel Bohumil Hlavatý.
Posudek pro svaz vypracovala advokátní kancelář Peyton legal. "Jsme toho názoru, že pekárenské odvětví lze podřadit pod pojem potravinářský průmysl, kdy tento je podle kompetenčního zákona v primární gesci ministerstva zemědělství," uvedla. Poukázala na to, že pekárenskému průmyslu se věnuje řada vyhlášek ministerstva, které je zároveň hlavním kontrolním orgánem působícím vůči Státní zemědělské a potravinářské inspekci (SZPI).
Ministerstvo zemědělství má proto podle závěrů advokátní kanceláře "mít zájem na prosperitě, bezpečnosti a fungování odvětví průmyslu, které spadá do jeho gesce, a proto se by ministerstvo zemědělství nemělo od otázek dopadajících na pekárenské odvětví distancovat".
Mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý k výhradám pekařů uvedl, že do kompetence resortu patří hlavně oblast legislativních požadavků na potravinářskou výrobu, jako je například bezpečnost pečiva, a této gesce se nikdy nezříkal.
Pekařskou výrobu řadí mezi průmyslovou výrobu evropská legislativa, poukázal mluvčí. "Výroba pekařských a cukrářských výrobků není zahrnuta do přílohy Smlouvy o fungování EU. Tím je podpora, kterou MZe může poskytnout pekařskému a cukrářskému odvětví, velmi omezena. Pekaři a cukráři nemůžou být například příjemci národních dotací," doplnil Bílý. Proto je podpora pro tento obor možná zejména v operačních programech MPO. Situace týkající se cen energií má MPO řešit i podle právního posudku svazu.