Strakonický pivovar začne příští rok stáčet pivo do plechovek a plánuje zvýšit výstav
Pivovaru Strakonice 1649 stouply loni meziročně tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží o 15,4 procenta na 90,1 milionu Kč. Skončil ve ztrátě po zdanění 1,5 milionu, o rok dřív měl zisk 1,3 milionu. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou ČTK získala z pivovaru.
Strakonice 10. prosince (ČTK) - Letos výstav asi klesne na 49.500 hektolitrů. Na podzim zdražil pivovar půllitr piva o korunu až 1,50 Kč. Příští rok zprovozní linku na stáčení piva do plechovek za 7,5 milionu Kč, řekl ČTK ředitel pivovaru Dušan Krankus. "Ztráta 1,5 milionu není číslo, nad kterým bychom měli jásat. Na druhou stranu vzhledem k ekonomické a politické situaci, která v roce 2022 byla, považujeme tento výsledek za poměrně přijatelný. Ztráta byla způsobená i navýšením nákladů. I nám se navýšily ceny energií, platili jsme vyšší ceny, museli jsme navyšovat mzdy," řekl na podzim ředitel.
Pivovar, který se dříve jmenoval Dudák, je jediný český pivovar, jejž vlastní město. Letos udělal nejvýznamnější investici za poslední roky, rekonstrukci scezovací kádě za šest milionů Kč. Oprava byla klíčová, protože káď byla v havarijním stavu, vyplývá ze zprávy. Pivovar letos také zmodernizoval ovládání varny, opravil 20 kvasných kádí a koupil 5000 přepravek na pivo Král Šumavy.
Letos se pivovaru zvýšily náklady. "Klíčová surovina český slad zdražila o 60 procent, dále se navýšila cena tepelné energie, skleněných lahví, oxidu uhličitého a obalového materiálu," uvedl ve zprávě místostarosta Rudolf Oberfalcer (Strakonická Veřejnost), který je předsedou představenstva. Příští rok chce pivovar zvýšit výstav. V reklamní kampani proto podpoří nové logo i název, chystá i nové sklenice.
"Pivovar jsme převzali silně zadlužený úvěrem, který mu pomáháme splácet. Ten nákup byl velice drahý, stál 70 milionů. Tím pádem nejdou peníze použít na moderní technologie, ale dáváme je pořád bance na splátky. Je to překážka v rozvoji, přesto se pivovar velice snaží. Pivo prodává po celé republice, minimálně čtyřikrát ročně dělá pivní speciál. Zatím jsou výsledky dobré a rozhodli jsme se, že zkusíme vybavit pivovar stáčírnou piva do plechovek. Jsou odběratelé, kteří plechovky vyloženě vyžadují, tak se tomu chceme přizpůsobit," řekl ČTK starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost). Na koupi zmíněné linky město pivovaru přispěje, dodal.
Počátky strakonického piva se datují rokem 1308. Várečné právo pak získali obyvatelé 8. prosince 1367 listinou Bavora IV. Pivovar vznikl v roce 1649. V roce 2004 město koupilo pivovar od státu za 69,2 milionu korun. Radnice si na koupi vzala úvěr, ročně splácí 3,3 milionu korun.
Pivovar se zhruba 60 zaměstnanci vaří piva pod názvy Dudák, Klostermann, Král Šumavy a Otavský zlatý. V ČR se zaměřuje hlavně na Pootaví, Šumavu, Prahu a Brno. Malou část produkce vyváží do Maďarska, na Slovensko či Ukrajinu.