Strakonický pivovar skončil ztrátou 1,5 milionu, i kvůli drahým energiím
Pivovar Strakonice 1649 skončil loni ve ztrátě 1,5 milionu korun. Pivovaru vzrostly náklady, musel také zvýšit mzdy, řekl ke ztrátě ředitel pivovaru Dušan Krankus.
Strakonice 21. září (ČTK) - Strakonický pivovar, který se dříve jmenoval Dudák, loni uvařil přibližně 55.500 hektolitrů piva. Je to meziročně zhruba o osm procent více, informoval již dříve pivovar. Oficiální výsledky za loňský rok pivovar dosud ve Sbírce listin nezveřejnil. Předloni skončil v zisku 1,3 milionu.
"Ztráta 1,5 milionu není číslo, nad kterým bychom měli jásat. Na druhou stranu vzhledem k ekonomické a politické situaci, která v roce 2022 byla, považujeme tento výsledek za poměrně přijatelný. Ta ztráta byla způsobená i navýšením nákladů. I nám se navýšily ceny energií, platili jsme vyšší ceny, museli jsme navyšovat mzdy. Tyto všechny faktory způsobily ztrátu," uvedl ředitel. Tržby ani obrat neuvedl. Je to jediný český pivovar, který vlastní město.
V roce 2021 se strakonický pivovar dostal do čistého zisku 1,3 milionu Kč, když o rok dřív skončil ve ztrátě 1,1 milionu. Obrat byl předloni 82 milionů Kč. Dudák předloni uvařil 47.690 hektolitrů. Vyplývá to z výroční zprávy.
"Prodejně byl rok 2022 úspěšnější než roky 2020 a 2021. Po covidu přišly úplně jiné problémy, a to ve formě vysoké inflace a vysokých cen za energie," uvedl již dříve k loňskému roku Krankus. Dodal, že loni provoz ukončily pivovary v Žatci a Pardubicích, což byly podobně velké podniky jako strakonický.
Počátky strakonického piva se datují rokem 1308. Várečné právo pak získali obyvatelé 8. prosince 1367 listinou Bavora IV. Pivovar vznikl v roce 1649. V roce 2004 město koupilo pivovar od státu za 69,2 milionu korun. Radnice si na koupi vzala úvěr, ročně splácí 3,3 milionu korun.
Pivovar vaří piva pod názvy Dudák, Klostermann, Král Šumavy a Otavský zlatý. V ČR se zaměřuje dodávkami hlavně na Pootaví, Šumavu, Prahu a Brno. Malou část produkce vyváží do okolních států.