Stock Plzeň vyrábí vlastní borovičku, změna si vyžádala jen menší úpravy technologií
Pálenice Stocku Plzeň ve vesničce Prádlo má ve výrobním programu další speciální položku. Ve zdejších provozech začali vyrábět kvašený borovičkový destilát, který je základem boroviček IMPERATOR.
Pálenice Stocku Plzeň ve vesničce Prádlo má ve výrobním programu další speciální položku. Ve zdejších provozech začali vyrábět kvašený borovičkový destilát, který je základem boroviček IMPERATOR. Zatímco doposud byl pro borovičky IMPERATOR používán destilát nakupovaný od slovenských dodavatelů, nyní bude základní surovina k dispozici přímo ve Stocku. „V rámci testů a zkušební výroby jsme zjistili, že destilát dokážeme vyrobit sami nejen levněji, ale hlavně i ve vyšší kvalitě“, uvedl generální ředitel Stocku Plzeň Petr Pavlík.
Borovičkový destilát z Prádla je určen pro výrobu Královské Borovičky, Zlaté Borovičky a Silver Borovičky značky IMPERATOR. Pro jeho výrobu se používá vysoce kvalitní červený jalovec nakupovaný od prověřených slovenských partnerů. Spotřeba jalovce činí zhruba 5 tun na 1 000 litrů stoprocentního destilátu, přičemž jen v letošním roce se v Prádle vyrobí zhruba 30 000 litrů borovičky.
Vzhledem k tomu, že technologicky je příprava borovičkového destilátu velmi podobná například výrobě slivovice nebo hruškovice, nebylo třeba pořizovat nějaká nová nákladná zařízení. Jedinou novinkou je odlučovač olejů, který dokáže z destilátu odstranit přebytečné éterické oleje.
Výroba destilátu probíhá tak, že se jalovčinky (plody jalovce) podrtí a s přídavkem kvasinek a dalších živin se naloží na dobu zhruba šesti dnů ke zkvašení. Hotový kvas se pak následně destiluje a vzniká borovičkový destilát. Vyrobený destilát následně musí ještě několik týdnů ležet kvůli harmonizaci a zaokrouhlení chutí a vůní.
Hlavním výrobním programem pálenice v Prádle je příprava takzvaného macerátu, základu pro výrobu výjimečně hořkého Fernetu Stock. V Prádle se bylinky pro přípravu Fernetu Stock vybírají, míchají a louhují v lihu, čímž macerát vzniká. Kromě toho se ale ve zdejších destilačních kolonách připravují ovocné destiláty pro slivovici a hruškovici, vinný destilát pro brandy nebo destilát pro whisky. V Prádle se rovněž macerací a destilací hrozinek, višní, ořechů, kůry či dřeva vyrábějí takzvané bonifikátory, které slouží k chuťovému a barevnému doladění celé řady lihovin.
Historie pálenice čítá několik staletí, součástí Stocku Plzeň je od roku 1953.