Spotřeba alkoholických nápojů na Slovensku po tříletém poklesu loni stoupla
Spotřeba alkoholických nápojů na Slovensku loni v přepočtu na obyvatele po předchozím tříletém poklesu poprvé stoupla. Přispěla k tomu vyšší konzumace piva, zájem o ostatní druhy alkoholu klesl. Vyplývá to z údajů slovenského statistického úřadu, který dříve vykazoval růst spotřeby alkoholu v zemi už v roce 2022. Slováci loni vypili také více slazených nealkoholických nápojů, které chce vláda premiéra Roberta Fica zdanit.
Bratislava 8. srpna (zpravodaj ČTK) - Každý obyvatel Slovenska, kde žije asi 5,4 milionu lidí, loni zkonzumoval v průměru 86,8 litru různých alkoholických nápojů. O rok dříve to podle zpřesněných údajů bylo 83 litrů, nejméně v novodobé historii země. Loni Slováci v meziročním srovnání vypili méně lihovin i vín. Konzumace piva na obyvatele naopak stoupla o 8,8 procenta na 63,9 litru.
Loňská spotřeba alkoholu na Slovensku byla v přepočtu na osobu nejvyšší od roku 2020, kdy naopak začala klesat. V letech 2020 a 2021 platily v zemi epidemické restrikce kvůli nemoci covid-19, které omezily také provoz gastronomických podniků.
Česká republika patří k zemím s největší spotřebou alkoholu. V roce 2022 v průměru každý obyvatel vypil 169,5 litru alkoholických nápojů. Vysoká je v Česku v přepočtu na obyvatele hlavně konzumace piva, která se loni meziročně snížila na 128 z předloňských 136 litrů.
Loni na Slovensku rostla i konzumace nealkoholických nápojů, výrazněji stoupla zejména spotřeba sirupových nápojů. Slovenská vláda letos na jaře v rámci opatření na zlepšení kondice státních financí navrhla také zavedení daně na vybrané slazené nápoje. Vztahovat by se od příštího roku měla hlavně na slazené balené vody, ochucené sycené nápoje, ledové čaje, džusy, nealkoholické pivo a víno, stejně jako na hotové nápoje, do nichž byl přidán cukr nebo jiné sladidlo. Předloha počítá i se zdaněním sirupů a práškových nápojů. Sazba daně by neměla být jednotná, záviset má na druhu slazeného nápoje.