Spotřeba alkoholických nápojů na Slovensku loni po dvou let opět stoupla
Spotřeba alkoholických nápojů na Slovensku v přepočtu na obyvatele loni po předchozím dvouletém poklesu mírně stoupla. Konzumace nealkoholických nápojů se opět snížila. Vyplývá to z údajů slovenského statistického úřadu. V letech 2020 a 2021 platily v zemi epidemické restrikce, které omezily také provoz gastronomických podniků.
Bratislava 10. července (zpravodaj ČTK) - Každý obyvatel Slovenska, které má 5,4 milionu obyvatel, loni zkonzumoval v průměru 85,9 litru různých alkoholických nápojů. V roce 2021 spotřeba na obyvatele dosáhla podle revidovaných údajů 85,1 litru, byla tak nejnižší v novodobé historii země.
Loni na Slovensku meziročně stoupla spotřeba lihovin a vín. Naopak konzumace piva pokračovala v poklesu, loni se snížila o necelé procento. Každý Slovák vypil v průměru 59,1 litru piva, tedy nejméně od vzniku státu v roce 1993. V Česku se spotřeba piva na jednoho obyvatele loni naopak zvýšila na 136 litrů ze 129 litrů v předchozím roce.
V přepočtu na čistý líh konzumace alkoholu na obyvatele Slovenska loni stoupla na 8,5 litru, vrátila se tak na úroveň roku 2020.
Slovenské ministerstvo zdravotnictví letos podpořilo kampaň Suchej únor, která stejně jako v Česku lidi vybízí k měsíční abstinenci. Ministerstvo tehdy uvedlo, že konzumace alkoholických nápojů v zemi představuje dlouhodobý problém a že Slovensko je ve spotřebě alkoholu na obyvatele nad evropským průměrem.
V roce 2019, tedy před vypuknutím koronavirové nákazy, spotřeba alkoholických nápojů v zemi dosáhla v průměru 101 litrů na osobu. Omezení v souvislosti s epidemií nemoci covid-19 země loni na jaře postupně zrušila. Gastronomický sektor patřil k nejvíce zasaženým odvětvím ekonomiky země v souvislosti s koronavirovou infekcí.
Loni na Slovensku klesla průměrná spotřeba nealkoholických nápojů na obyvatele, a to meziročně o 6,3 procenta na na 200,7 litru. Byla tak nejnižší od roku 2005.
Autor: Adrian Bobok