Soutěž na opravu linky v pražské čistírně vod bude vyhlášena v lednu 2023
Soutěž na zhotovitele, který zrekonstruuje a zmodernizuje starou vodní linku v pražské Ústřední čistírně odpadních vod (ÚČOV), by měla být vyhlášena v lednu 2023. Nyní se finalizuje projektová příprava k plánované rekonstrukci.
Praha 28. dubna (ČTK) - Oprava linky by měla stát odhadem šest miliard korun. Novinářům to řekl generální ředitel Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) Pavel Válek. Městem vlastněná PVS má modernizaci ÚČOV na starosti. "Do roku 2027 bychom měli dokončit rekonstrukci druhé poloviny čistírny," řekl Válek.
Oprava vodní linky by podle Válka měla být hrazena z vodného a stočného. Po modernizaci by měla mít stará vodní linka stejné technologie jako nová linka, která byla do provozu spuštěna v roce 2018. Modernizace staré linky umožní podle ředitele PVS plnit evropské normy na množství dusíku ve vypuštěné vodě. Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) už dříve řekl, že pokud by město nezačalo plnit evropské normy, hrozily by Praze stamilionové sankce.
Nová vodní linka v ÚČOV byla do zkušebního provozu uvedena v roce 2018. Po kolaudaci v lednu 2022 je v trvalém provozu. Stavba linky stála 6,3 miliardy korun. Podle schválené koncepce má jít do roku 2035 z vodného a stočného na obnovu a rozvoj vodohospodářské infrastruktury 60,2 miliardy korun, uvedl Hlubuček. Náklady zahrnují průběžnou obnovu trubek a další části modernizace ÚČOV.
Modernizovat se v ÚČOV bude také zařízení na nakládání s kaly, které při čištění vody ve vodních linkách vznikají. Rekonstrukci zařízení bude podle Válka nutné provést mezi lety 2026 a 2030 po etapách. Při zpracování čistírenských kalů vznikne ročně asi 15 milionů metrů krychlových bioplynu.
Vzniklý bioplyn se bude v rámci pilotního projektu upravovat na biometan. Do zkušebního provozu by mělo být zařízení, s jehož výstavbou by se mělo začít letos na začátku května, uvedeno nejpozději od 1. května 2023. V rámci pilotního projektu bude možné ročně upravit asi dva miliony metrů krychlových bioplynu na asi 1,28 milionu metrů krychlových biometanu. Biometan bude podle zástupců města a firem PVS a Pražské vodovody a kanalizace (PVK) využívaný mimo jiné k pohánění automobilové techniky firmy PVK.