Současná situace bude mít na agrární obchod jen malý dopad, Moskva ale zvažuje omezení dovozu piva
České pivo v celkovém objemu importu tvoří kolem deseti procent, tedy 40 milionů litrů ročně. České pivo podle kvůli kolísání směnného kurzu v Rusku zdražuje, takže Rusové ho pijí méně.
Praha 26. dubna (ČTK) - Současná diplomatická situace bude mít na agrární zahraniční obchod pouze malý vliv, očekává Zemědělský svaz ČR. ČTK to sdělil mluvčí svazu Vladimír Pícha. Rusko je sice z hlediska agrárního obchodu pro ČR druhý nejdůležitější trh ze zemí mimo EU po Velké Británii, stále jde však o trh s 1,8 procentem českého agrárního vývozu.
Dlouhodobě se tam daří podle informací ministerstva zemědělství kromě piva vyvážet také mák nebo chmel. Loni do Ruska Češi vyvezli agrární zboží za 3,78 miliardy Kč, meziročně se tak obchod zvětšil o 6,2 procenta.
Obchod s Ruskem, kde působila jedna ze sedmi českých agrárních diplomatů Nikola Hrušková, rostl v posledních pěti letech. Ještě před pěti lety v roce 2016 činil vývoz agrárního zboží 2,56 miliardy korun, proti loňsku tak šlo o nárůst o polovinu. Hrušková se nyní musela vrátit do ČR.
Jak loni připomnělo ministerstvo, ruský prezident Vladimir Putin prodloužil potravinářské sankce, neboli embargo na dovoz potravin do konce letošního roku. Sankce trvají už od zhruba poloviny roku 2014, zakazují dovoz mléčných a masných výrobků, ryb ovoce, zeleniny a některých dalších potravin.
Agrární export do Ruska loni pátým rokem za sebou vzrostl, meziročně šlo o 6,2 procenta na rekordních 3,77 miliardy Kč. Daří se vývozu českého piva, kterého se loni vyvezlo za 812,8 milionu Kč, uvedl již dříve resort. To je více než dvojnásobek hodnot z roku 2016, kdy se ho exportovalo za 374 milionu korun. Celkem se loni z ČR vyvezlo podle ministerských statistik pivo za 6,7 miliardy Kč, vývoz do Ruska tak tvořil zhruba 12 procent pivního exportu.
Schodek agrárního zahraničního obchodu se loni meziročně zlepšil o 22,7 procenta na 36,7 miliardy Kč z předloňských 47,5 miliardy Kč. ČTK to sdělili zástupci ministerstva zemědělství. Předloňské výsledky byly zatím nejhorší od roku 1993. Vývoz loni meziročně vzrostl o osm procent, tedy o 15,8 miliardy Kč na 213,8 miliardy Kč. Dovoz agrárního zboží rostl pomaleji, šlo meziročně o dvě procenta, tedy o pět miliard na 250,5 miliardy Kč. Na zlepšení výsledku se podílel vývoz pšenice, přípravků k výživě zvířat a cigaret.
Ruské úřady mohou omezit dovoz českého zboží, například piva
Podle ruské federální celní služby klesl obrat vzájemného obchodu mezi Ruskem a Českem kvůli pandemii covidu-19 v loňském roce o 43 procent ve srovnání s rokem předešlým. Tvořil zhruba 5,2 miliardy amerických dolarů (přes 110 miliard korun), přičemž 2,7 miliardy dolarů (přes 57 miliard korun) připadá podle listu na dovoz z Česka do Ruska. Ruské postihy se mohou dotknout některého z průmyslových odvětví, ale úřady budou při vytváření "černé listiny" vycházet ze zásady "neubližuj sobě"," řekly zdroje ruský listu Kommersant.
Jeden z nich předpokládá, že se postihy dotknou českého piva. Do Ruska loni podle Kommersantu putoval z Česka chmelový mok v hodnotě 38 milionů dolarů (813 milionů korun), což je o deset procent více než v předcházejícím roce. Ředitel Střediska pro výzkum federálního a regionálního trhu s alkoholem Vadim Drobiz považuje případný zákaz dovozu českého piva za "symbolické popíchnutí", jelikož Rusko nakupuje v zahraničí jen malou část piva, které Rusové vypijí, konkrétně pět procent. České pivo v celkovém objemu importu tvoří kolem deseti procent, tedy 40 milionů litrů ročně. České pivo podle Drobize kvůli kolísání směnného kurzu v Rusku zdražuje, takže Rusové ho pijí méně. "Nápoje vyrobené v Česku pravidelně nebo příležitostně pije méně než dva miliony lidí," tvrdí Drobiz o zemi, kde žije přibližně 146 milionů obyvatel.