Snímače DataMan pomáhají ve společnosti HJ Heinz dosahovat 100% úspěšnosti čtení
HJ Heinz vyrábí široký sortiment potravinářských produktů určených pro globální spotřebitelský trh. Kvůli citlivé povaze výrobků je naprosto nezbytné přesné čtení čárového kódu, aby byla zajištěna identifikace správných produktů.
Společnost HJ Heinz, jedna z nejvíce uznávaných a respektovaných světových značek, vyrábí široký sortiment potravinářských produktů určených pro globální spotřebitelský trh. Ve svém závodě v Cumbrii ve Spojeném království tato společnost vyrábí sušenou mléčnou kojeneckou výživu a balí ji pro distribuci v zahraničí. Kvůli citlivé povaze výrobků je naprosto nezbytné přesné čtení čárového kódu, aby byla zajištěna identifikace správných produktů a jejich odeslání jednotlivým zákazníkům. Robin Sandman, technický ředitel společnosti Heinz: „Společnost Heinz zvolila firmy Olympus Automation a Cognex, aby dodaly svůj systém Autocoding, protože byli jedinými dodavateli, kteří nabízeli 100% úspěšnost čtení produktů. Integrované kontroly kvality u systému Autocoding a schopnost firmy Olympus zajistit 24hodinovou podporu přidaly našim aktivitám výraznou hodnotu.“
Před zavedením snímačů čárového kódu DataMan® závod využíval systém ověřování etiket, kde jeden prvek systému dokázal číst pouze čárové kódy s „žebříkovou“ orientací, a i když byl vytvořen samostatný systém pro čtení čárových kódů s „plotovou“ orientací, snímače se nedokázaly vyrovnat s rychlostí produkce. Výrobní manažeři společnosti Heinz proto chtěli modernizovat na spolehlivější systém, který by dosahoval 100% úspěšnosti čtení a odstranil by riziko chyb při balení. Pověřili proto společnost Olympus Automation, aby nainstalovala řešení čtení čárových kódů pro dosažení úplné přesnosti čtení.
Společnost Olympus Automation z anglického města Peterborough ve spolupráci s firmou Cognex vyvinula řešení pro čtení čárového kódu. Byly zvoleny napevno montované obrazové snímače čárového kódu DataMan, které vzhledem k jejich vyspělé funkčnosti umožňují vidět všechny snímky v reálném čase a okamžitě zjistit, zda byl kód načten, či nikoli. Kromě splnění požadavků na čtení 1D kódu dokážou snímače čárového kódu DataMan číst nové 2D kódy, jejichž použití na výrobcích je plánováno v blízké budoucnosti.
Snímače čárového kódu DataMan byly zvoleny díky svému vysokému rozlišení, náhledu snímku (při připojení ethernetovým kabelem), vysokým rychlostem čtení a odolnému provedení. Vysokorychlostní výrobní linka produkuje 97 plechovek za minutu, a aby bylo možno načíst plotový 1D čárový kód na okrouhlé plechovce, každá se musí natočit. Vzhledem k vypouklému tvaru plechovek a jejich lesklému povrchu bylo podél rotátoru plechovek nainstalováno v řadě za sebou šest napevno montovaných snímačů čárového kódu DataMan. Při otáčení plechovky o 360° se každý snímač spustí ve třech dávkách po dvou snímcích. Tento postup zaručuje, že na každé plechovce budou schopny přečíst kód alespoň dva snímače.
Jsou-li detekovány nesprávné čárové kódy nebo došlo-li k „nepřečtení“, výstražné majáky a obrazovky na to upozorní operátory, kteří linku zastaví a vadný produkt vyjmou, aby zajistili, že do balicího úseku neprojde žádná nesprávná plechovka. Zprávy o úspěšnosti čtení jsou generovány v rámci standardního systému Olympus PDX Autocoding, což dovoluje snadné monitorování průběhu výroby. Systém je rovněž propojen s provozními inkoustovými tiskárnami Domino a balíkovými tiskárnami Markam, aby byl každý balík označen správnými daty a připraven k odeslání.
Hlavními přínosy tohoto systému jsou:
• odstranění falešných zastavení linky z důvodu „nepřečtení“;
• prevence zabalení nesprávných plechovek;
• kontrola tisku pro zajištění, že jsou aplikována správná data.