SmVaK Ostrava v malých vodních elektrárnách vyrobily 4,923 GWh elektřiny
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která patří mezi největší tuzemské vodárenské firmy, loni ve svých sedmi malých vodních elektrárnách vyrobila 4,923 gigawatthodiny elektřiny, tedy zhruba stejně jako před rokem. Například tři její největší úpravny vody jsou z hlediska bilance spotřeby elektrické energie soběstačné. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
Ostrava 6. února (ČTK) - Malé vodní elektrárny se nacházejí v areálech centrálních úpraven vody a významných vodojemů Ostravského oblastního vodovodu. Generální ředitel SmVaK Anatol Pšenička uvedl, že jejich provoz má smysl ekologický i ekonomický.
"Energie vyrobená z vody nemá oproti elektrárnám na pevná paliva negativní dopady na životní prostředí, tedy především na ovzduší z hlediska vypouštěných emisí. Šetříme také finanční prostředky, protože nemusíme elektřinu nakupovat, v některých případech ji naopak do sítě dodáváme," uvedl Pšenička.
Třeba vlastní výroba elektřiny v Úpravně vody Nová Ves ve Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku loni překročila spotřebu o 18 procent. Díky tomu, že tam podnik při několikaleté modernizaci zhruba za 130 milionů korun vyměnil malou vodní elektrárnu za efektivnější a výkonnější, se tam výroba elektřiny zvýšila dvaapůlkrát, na loňských 1,885 gigawatthodiny.
"Druhá největší úpravna vody v Beskydech ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku vyrobila v malé vodní elektrárně dvakrát více elektrické energie, než spotřebovala na provoz," uvedl Síbrt.
Také výroba elektřiny v zařízení v největší úpravně vody podniku ve Vítkově-Podhradí na Opavsku přesáhla spotřebu nezbytnou pro úpravu pitné vody přitékající z nádrže Kružberk, a to o sedm procent. Malá vodní elektrárna v Podhradí vyrobila loni 1,55 gigawatthodiny elektřiny, což představuje mírný meziroční nárůst.
Spolu s teplem vyrábí elektrickou energii i 12 kogeneračních jednotek v čistírnách odpadních vod. Využívají bioplyn z kalů vznikajících při čistírenském procesu a v loňském roce vyrobily 5,1 gigawatthodiny elektřiny, meziročně o 400 megawatthodin více.
"Například zařízení v opavské čistírně dokázalo vyrobit více než 84 procent elektřiny v lokalitě spotřebované, což je v republikovém porovnání vynikající výsledek. Čistírna odpadních vod v Havířově byla v tomto ohledu soběstačná téměř z poloviny, ta karvinská ze 44 procent a provoz ve Frýdku-Místku z více než třetiny," uvedl Síbrt.
SmVaK Ostrava dodávají vodu více než 720.000 lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také části Olomouckého kraje a do pohraniční oblasti Polska.