Slovenským potravinářům se nedaří prosadit výrobky do obchodů
Slovenským potravinářům se dlouhodobě nedaří zvrátit trend klesajícího zastoupení domácích potravin na pultech obchodů. Podíl slovenské produkce na celkové nabídce obchodních řetězců na Slovensku klesl na nové minimum 43 procent.
Bratislava 27. června (ČTK) - Slovenským potravinářům se dlouhodobě nedaří zvrátit trend klesajícího zastoupení domácích potravin na pultech obchodů. Podíl slovenské produkce na celkové nabídce obchodních řetězců na Slovensku klesl na nové minimum 43 procent. Vyplývá to z průzkumu, který pro Potravinářskou komoru Slovenska vypracovala agentura GfK Slovakia. "Trend ohledně podílu vystavených domácích potravin na pultech je již několik let klesající, což není dobré pro výrobce ani pro slovenskou ekonomiku," upozornil šéf potravinářské komory Daniel Poturnay.
Tempo propadu se ale zmírnilo, což Poturnay zdůvodnil iniciativou na zvýšení nabídky slovenských potravin v prodejnách, na které se loni dohodli potravináři a obchodníci. V minulém roce podíl slovenských potravin v obchodech dosáhl 44 procent. Podle Poturnaye je předpokladem pro zlepšení výkonů potravinářského sektoru v zemi i vyšší podpora ze strany státu.
Největší zastoupení mají slovenské potraviny podle průzkumu nadále v domácích obchodních sítích COOP Jednota a CBA, ve kterých tvoří většinu nabídky. Z výsledků sondáže v 360 prodejnách také vyplývá, že nejméně slovenských potravinářských produktů, a to 16 procent z celkové nabídky, má diskontní řetězec Lidl. Z jednotlivých druhů potravin má slovenská produkce na pultech obchodů nejsilnější zastoupení u mléka, minerálních vod, piva a výrobků z masa. Naopak zahraniční produkce dominuje u konzervovaných produktů, cukrovinek a nealkoholických nápojů.
Podle obchodníků loni podíl slovenských potravin na obratu po předchozím poklesu ovšem stoupl. Portál Trend.sk s odvoláním na údaje svazu obchodu a cestovního ruchu napsal, že tento podíl se v minulém roce zvýšil na 59 procent z předchozích 54 procent. Průzkum agentury GfK Slovakia rovněž ukázal, že na pultech ubylo výrobků, které řetězce prodávají pod vlastní značkou. Podíl privátních značek se snížil na 19 procent z loňských 23 procent.