Sladovnu Bernard čeká výměna strojního zařízení
Sladovna Bernard v Rajhradě na Brněnsku loni vyrobila 6839 tun sladu, což je nejvíce za poslední čtyři roky. Oproti roku 2015 její výroba vzrostla o deset procent a pohybuje se tak na hraně své kapacity, řekl ČTK rajhradský sladmistr Jiří Šusta.
Rajhrad 12. března (ČTK) - Sladovna Bernard v Rajhradě na Brněnsku loni vyrobila 6839 tun sladu, což je nejvíce za poslední čtyři roky. Oproti roku 2015 její výroba vzrostla o deset procent a pohybuje se tak na hraně své kapacity, řekl ČTK rajhradský sladmistr Jiří Šusta.
Rajhradská sladovna je největší ve střední Evropě, která slad vyrábí klasickým způsobem na humnech. Větší část výroby se tak nezměnila od jejího založení v roce 1872. Jakákoli větší modernizace by podel Šusty vedla jen ke zhoršení kvality.
Rodinný pivovar Bernard koupil rajhradskou sladovnu v září 2000. Areál byl tehdy na zavření. Majitel sladovnu postupně opravuje. Zvýšil kapacitu sladovacích sil, opravil fasády a hlavní budovy staticky zajistil. Za posledních 17 let investice dosáhly desítek milionů a budou pokračovat.
Část zařízení je ještě původní z roku 1872, konkrétně jde například o takzvané náduvníky, ve kterých se namáčí ječmen. Sladovnu si postavili místní rolníci, za první světové války ale vyhořela. Na opravy nebyly peníze. Sladovnu pak koupila banka Moravia, která zaplatila rekonstrukci v roce 1936. Další problémy přinesla druhá světová válka, kdy výrobu sladu vystřídal německý zbrojní průmysl. Areál byl při osvobození poškozen, poté bylo sladování obnoveno, ale do provozu se příliš neinvestovalo.
"Staré zařízení nevyměňujeme za jiné technologie, ale necháváme vyrobit z jiných materiálů, konkrétně z nerezu, nebo se to natře modernějšími barvami," uvedl Šusta. Nyní čeká sladovnu výměna strojního zařízení, které je už 50 let staré. V první fázi půjde o stroj na čištění sladu a pak o vzduchotechniku. Náklady vyjdou zhruba na pět milionů korun. Kapacita sladovny zůstane stejná. Z velké části zásobuje pivovar Bernard v Humpolci, kromě speciálních sladů, které pivovar nakupuje jinde. "Jinak už slad prodáváme jen malým výrobcům a minipivovarům. V tomto segmentu se poptávka za poslední roky zdesetinásobila," uvedl Šusta.
V rajhradské sladovně pracuje 24 lidí. Plocha humen, na kterých slad klíčí, je kolem 7000 metrů čtverečních, což je nejvíce ze všech humnových sladoven v České republice. Kdysi jich na území Čech a Moravy byly desítky, svou sladovnu měl také skoro každý pivovar. Dnes už je jich jen několik.
Například na jižní Moravě skončila po roce 1989 výroba sladu v Poštorné nebo v Ivanovicích na Hané. Jejich produkci nahrazují moderní sladovny jiného typu v Kroměříži nebo Hodonicích na Znojemsku. Podle Šusty ale slad z humnové sladovny má jiné senzorické vlastnosti, což se v kvalitě piva musí projevit. Ne každý konzument to ale pozná. Záleží také na kvalitě sklizně, například ta loňská byla prý špatná. Ječmen zemědělci sklízeli pomoklý a při procesu sladování prakticky neklíčí. Sladovna v Rajhradě jej nakupuje z okolí a částečně i z Vysočiny.