Škrobárny Pelhřimov vyrobí o 30 procent méně škrobu, nejsou brambory
Škrobárny Pelhřimov očekávají kvůli letošní nízké úrodě brambor pokles výroby škrobu asi o 30 procent. Proti předpokladu není významně vyšší ani obsah škrobu v hlízách.
Pelhřimov 18. října (ČTK) - Škrobárny Pelhřimov očekávají kvůli letošní nízké úrodě brambor pokles výroby škrobu asi o 30 procent. Proti předpokladu není významně vyšší ani obsah škrobu v hlízách. Zkraje sklizně sice škrobnatost vypadala nadějně, ale pak klesla a v součtu se bude pohybovat na průměrné hodnotě. Cena škrobu poroste, řekl ČTK předseda představenstva Josef Hadrava. "Myslím si, že poptávka po škrobu bude letos velmi vysoká, protože výpadek je i v hlavních bramborářských velmocích," řekl Hadrava. Jde například o Nizozemsko, Německo, Dánsko či Polsko.
Pelhřimovské škrobárny, a. s., uzavřely pro letošek smlouvy se 179 pěstiteli na dodávky brambor ze 1733 hektarů polí. Horkem a suchem byla bramborová nať poškozená už v srpnu. "Takže deště, které přišly na začátku září, už nepomohly a výnosy jsou velmi nízké," řekl Hadrava. Podle signálů, které má, se kvůli neúrodě snaží škrobárenské odrůdy vykupovat i někteří výrobci hranolků a bramborových lupínků. Zatímco minulý rok pelhřimovské škrobárny zpracovaly 70.000 tun brambor, letos dostanou okolo 50.000 tun. Vyrobí z nich asi 11.000 tun škrobu.
Podnik prodává největší díl škrobu potravinářům, následuje papírenský průmysl. V tuzemsku zůstává 70 procent produkce, 30 procent jde na export. Kvůli nižší produkci už škrobárny musejí některým zákazníkům limitovat odběr, vyjednávají s nimi i o ceně. Hadrava uvedl, že se výroba s poklesem objemu prodražuje zejména kvůli vyššímu podílu fixních nákladů na tunu škrobu. "Navýšení cen je pro nás nezbytné. Ale větším problémem letos bude množstevní zabezpečení odběratelů, to znamená, abychom vůbec mohli pokrýt jejich spotřebu," řekl.
Zpracovatelskou kampaň zahájily škrobárny v Pelhřimově 23. srpna. V nepřetržitém provozu je od 27. srpna i jejich druhý provoz v jihočeském Chýnově. Podnik se 60 stálými pracovníky přibral na kampaň 25 lidí. Brambory podle Hadravy postačí nejdéle do první dekády listopadu, zatímco jindy kampaň končila v prosinci.
Kromě Škrobáren Pelhřimov v ČR vyrábí bramborový škrob už jen Lyckeby Amylex v Horažďovicích. Pokles pěstování brambor v tuzemsku se díky státní podpoře netýká odrůd pro škrobárny. Na rozdíl od brambor určených na jídlo nemusí zemědělci tyto brambory přebírat ani skladovat. Mají zajištěný odbyt a celkem stabilní cenu, pelhřimovské škrobárny jim hradí i dopravu.