Škrobárna Amylon vyrábí sirup na export, v Česku odbyt vázne
Škrobárna Amylon vyrábí pšeničný sirup hlavně na export. Velké tuzemské závody na cukrovinky patří nadnárodním firmám, které nemají zájem o domácí dodavatele, řekl dnes ČTK ředitel společnosti Vladimír Zeman. Podniku se stoletou tradicí naopak pomáhá stoupající zájem
Škrobárna Amylon vyrábí pšeničný sirup hlavně na export. Velké tuzemské závody na cukrovinky patří nadnárodním firmám, které nemají zájem o domácí dodavatele, řekl dnes ČTK ředitel společnosti Vladimír Zeman. Podniku se stoletou tradicí naopak pomáhá stoupající zájem spotřebitelů o české produkty. Balených výrobků, mezi nimiž jsou nejznámější pudinky a knedlíky v prášku, dodává Amylon na trh kolem 60 druhů.
Ve třech provozech Amylonu v Havlíčkově Brodě, Ronově nad Sázavou a v Polné pracuje 100 lidí. Sirup používaný při výrobě bonbonů a jiných sladkostí se z pšeničné mouky vyrábí v Brodě. "V republice jsme v podstatě jeho jediný výrobce," uvedl Zeman. Před vstupem Česka do unie odebírala nejvíc sirupu firma Nestlé pro svoji výrobu v Česku, pak ale dala přednost většímu zahraničnímu dodavateli. "Ve světě je několik škrobárenských firem, které pokrývají trh celé Evropy. My jsme lokální výrobce," vysvětlil ředitel. Sirup z Brodu se teď hlavně vyváží, nejvíc ho zpracovávají potravináři v Polsku, Německu a Rakousku.
Pro Amylon s ročním obratem kolem 300 milionů korun představuje sirup s doplňkovou výrobou lepku dvě třetiny produkce. Zbývající díl tvoří široké spektrum balených výrobků obsahujících škrob. V podniku se stále vyvíjejí novinky.
Stěžejní surovinou pro Amylon je pšeničná mouka, jíž měsíčně zpracuje asi 1000 tun. Na ekonomiku firmy má proto zásadní vliv cena pšenice. Podle Zemana je problém v tom, že čeští zemědělci nemají zájem uzavírat s potravináři dlouhodobé smlouvy, které by umožnily tuto cenu stabilizovat.
Společnost Amylon se sídlem v Ronově nad Sázavou vytvořil v roce 1912 podnikatel František Malinský spojením čtyř bramborových škrobáren. K původnímu názvu se firma vrátila po privatizaci národního podniku v roce 1994. Před 13 lety upustil Amylon od náročnějšího zpracovávání bramborového škrobu a celou výrobní kapacitu zaměřil na pšeničný škrob.
ČTK