Skotska firma vyrábí biopalivo z odpadu po výrobě whisky
Je známo, že alkohol a auta nejdou dohromady. Jeden skotský vědec se ale rozhodl tuto zásadu vyvrátit a předvedl jízdu automobilem na biopalivo, které bylo vyrobeno z odpadu po výrobě whisky.
Londýn 8. července (ČTK) - Je známo, že alkohol a auta nejdou dohromady. Jeden skotský vědec se ale rozhodl tuto zásadu vyvrátit a předvedl jízdu automobilem na biopalivo, které bylo vyrobeno z odpadu po výrobě whisky. Celý proces výroby biopaliva biobutanol vyvinula firma Celtic Renewables, informovala agentura Reuters.
Prezident společnosti Celtic Renewabels a ředitel výzkumného centra biopaliv na edinburské Napier University Martin Tangney uvedl, že k uskutečnění projektu ho inspirovala touha efektivně spravovat zdroje. Tangney předvedl výkon nového paliva tento týden, když se kolem univerzitního parkoviště projel v pronajatém autě natankovaném směsí s přídavkem nového biopaliva.
Tangney upozornil, že společnost Celtic získává levně nebo zdarma surovinu k výrobě biopaliva od palírny, se kterou spolupracuje. Ta je ráda, že si může snížit náklady na likvidaci odpadu po výrobě whisky. Tyto náklady dosahují 300.000 liber (8,9 milionu Kč) ročně. Biobutanol má výhodu před dalšími biopalivy. Může být smíchán s běžným benzinem v poměru až 15 procent, aniž by bylo potřeba upravovat motor.
S finanční podporou devět milionů liber od skotské vlády a dalších investorů firma plánuje otevřít v roce 2018 továrnu, která by mohla ročně vyrobit 500.000 litrů pohonných hmot. Díky dostupnosti surovin pro výrobu v celém Skotsku Tangney odhaduje, že by bylo možné případně vyrobit ročně až 50 milionů litrů tohoto biopaliva. "Odvětví výroby whisky bude mít nyní udržitelný a spolehlivý způsob likvidace odpadů. Navíc vytvoříme zcela nové odvětví z něčeho, co nemá žádnou hodnotu," dodal.