Šéf Nestlé:Svět je kvůli biopalivům před další potravinovou krizí
Svět nyní stojí kvůli nadměrnému využívání orné půdy k výrobě biopaliv místo potravin před ještě horší potravinovou krizí, než jaká jej postihla v roce 2008. Řekl to dnes s odkazem na poslední zprávu Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) předseda správní rady
Svět nyní stojí kvůli nadměrnému využívání orné půdy k výrobě biopaliv místo potravin před ještě horší potravinovou krizí, než jaká jej postihla v roce 2008. Řekl to dnes s odkazem na poslední zprávu Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) předseda správní rady švýcarské potravinářské společnosti Nestlé Peter Brabeck.
"FAO nyní zjistila to, co hlásám už léta: nedávejme žádné potraviny na výrobu paliv, protože výživa tím ztrácí příliš mnoho půdy," řekl Brabeck rakouskému listu Wiener Zeitung. "Je za tím ale silná lobby a vysoké subvence, což podle mě povede k ještě silnější potravinové krizi a hladu než v roce 2008," dodal.
Brabeck narážel na to, že kromě malé a politicky vlivné zemědělsko-rafinerské lobby už podporu biopaliv po postupném odhalování její zbytečnosti a škodlivosti nehájí už prakticky nikdo. List The Wall Street Journal (WSJ) připomíná, že už v roce 2010 se desítka velkých mezinárodních institucí včetně agentur OSN shodla na nutnosti odstranit státní subvence biopaliv.
FAO tento měsíc uvedla, že světové ceny potravin se v červenci vrátily k prudkému růstu, a varovala před nebezpečím vzniku nové potravinové krize. Vyzvala také USA, aby změnily svou politiku štědré podpory biopaliv, protože pokračování v této cestě by mohlo dovést svět do další krize.
Vývoj cen potravin vyvolává už i aktivitu v mezinárodní diplomacii. Francouzský ministr zemědělství Stéphane Le Foll v pondělí řekl, že Spojené státy a Francie pozorně sledují stoupající ceny obilí a v případě potřeby jsou připraveny svolat mimořádné zasedání zemědělských představitelů skupiny nejvýznamnějších světových ekonomik G20.
Před pěti lety ve světě vypukla potravinová krize, když prudké zdražení potravin vyvolalo v řadě rozvojových zemí nepokoje. Varování před další krizí reagují na sucho na americkém Středozápadě, kvůli němuž burzovní ceny obilnin vzrostly na nová rekordní maxima.
USA jsou klíčovým světovým producentem kukuřice, jejíž úrodu červencová sucha těžce poničila. V pátek ministerstvo zemědělství USA předpovědělo u produkce kukuřice proti loňsku propad o 13 procent na nejnižší úroveň od roku 2006, třebaže osetá plocha byla nejvyšší od roku 1937. Američtí farmáři loni přes 40 procent kukuřice dodali pro výrobu bioetanolu a americké Sdružení pro obnovitelná paliva (RFA) minulý týden ujišťovalo - podle WSJ prý zcela seriózně - že riziko nedostatku etanolu v USA nehrozí.
Jelikož američtí farmáři nechtějí přijít o vládní subvence, budou muset výrazně omezit dodávky kukuřice pro krmiva a potraviny, kde je tato plodina klíčovou složkou. USA také zřejmě budou muset výrazně omezit svůj export kukuřice. který se na globálním obchodu s touto obilninou podílí plnými 60 procenty. Nevyhnutelným důsledkem tohoto vývoje tak bude růst cen většiny potravin.
ČTK