Schwarzenberský pivovar prochází rekonstrukcí a plánuje se obnova výroby piva
Historická budova Schwarzenberského pivovaru v Kutné Hoře - Sedlci postupně prochází rekonstrukcí. Jeho majitel, restaurátor a akademický malíř Jan Chejn při jeho opravách nachází vzácné památky.
Historická budova Schwarzenberského pivovaru v Kutné Hoře - Sedlci postupně prochází rekonstrukcí. Jeho majitel, restaurátor a akademický malíř Jan Chejn při jeho opravách nachází vzácné památky, například točité schodiště z konce 16. století. V budoucnu se mají v areálu pořádat umělecké akce a také se v něm znova začne vařit pivo. Jan Chejn to řekl ČTK při příležitosti druhého ročníku dne otevřených dveří pivovaru.
Pivovar Sedlec prochází rekonstrukcí od roku 2011. Jak dlouho ještě restaurátorské práce potrvají, zatím Chejn nedokáže odhadnout. Každý rok jej ale otevírá veřejnosti, dnes za doprovodu různěých vystoupení studentů pražských a ostravských uměleckých škol. "Věnoval jsem hodně času návštěvám archivu v Třeboni a v Kutné Hoře a dohledával jsem maximum podkladů pro rekonstrukci. Záměrem je prezentovat památku pokud možno tak, jak byla postavena v polovině 19. století," řekl Chejn ČTK. Do budoucna by budova měla sloužit k pořádání uměleckých symposií nebo setkávání umělců výtvarného i jiného zaměření. "A pokud jde o vaření piva, rozhodně by pivovar měl být zase po rekonstrukci pivovarem," dodal Chejn.
Sedlecký pivovar byl podle Chejna původně součástí areálu cisterciánského hospodářského dvora. "Při přestavbách budov v areálu docházelo k přenášení historických prvků a podařilo se tady odhalit točité schodiště, které se podle památkářů dělalo v Kutné Hoře do konce 16. století," řekl Chejn. Schodiště není kompletně zachovalé a zřejmě je podle něj přenesené z jiného místa. Schwarzenberský pivovar byl zprovozněn v roce 1864. Jan Chejn jej koupil od rodiny Schwarzenbergů, která ho získala v restituci. Dnešního dne otevřených dveří se zúčastnilo několik stovek lidí.
ČTK