
Schodek obchodu se zemědělským zbožím loni klesl o 19,1 procent na 38 miliardy korun
Zahraniční obchod Česka se zemědělským zbožím loni opět skončil zápornou bilancí, tentokrát 38 miliard korun. Ve srovnání s rokem 2022 byl schodek o 19,1 procenta nižší. V tiskové zprávě o tom ČTK informovalo ministerstvo zemědělství (MZe).
Praha 13. února (ČTK) - Vývoz zemědělského zboží loni meziročně vzrostl o 11,3 procenta na 305,8 miliardy korun, dovoz o 6,9 procenta na 343,8 miliardy korun. Zemědělské produkty se loni nejvíce vyvážely do Německa a na Slovensko, mimo země Evropské unie zejména do Británie a na Ukrajinu.
Vývoz do Německa loni podle MZe meziročně vzrostl o 3,1 procentního bodu na 27,6 procenta, v případě Slovenska naopak klesl o 0,5 procentního bodu na 19,5 procenta. K dalším významným exportním partnerům Česka v minulém roce patřilo Polsko, kam směřovalo 8,8 procenta vývozu, následovalo Rakousko s 5,8 procenta a Itálie s 4,8 procenta, informovalo MZe. Mimo země EU pak hlavními odběrateli byla s 2,1 procenta Velká Británie a s 0,8 procenta Ukrajina. Na Rusko a Egypt shodně připadlo 0,7 procenta.
Celkově loni vývoz do zemí EU dosáhl 275,3 miliardy korun, meziročně to bylo asi o 11,5 procenta více. Do zemí mimo EU loni směřovalo zboží za 30,5 miliardy korun, v roce 2022 za 27,8 miliardy korun.
I v dovozu podle úřadu vedlo Německo, na importu se podílelo 19,6 procenta. Druhé bylo Polsko, odkud do Česka plynulo 15,8 procenta z celkového dovozu. Po Polsku podle MZe následovalo Nizozemsko, které se na importu podílelo sedmi procenty, a Slovensko s 6,5 procenta. Mimo země EU byly nejvýznamnějšími dovozci Čína, která měla dvouprocentní podíl, a Ukrajina, odkud bylo 1,9 procenta dovozu. Následovalo Norsko s 1,3 procenta a Velká Británie s 1,1 procenta. Ze zemí EU loni dovoz narostl přibližně o 6,7 procenta na 282,1 miliardy korun, ze zemí mimo EU o 7,3 procenta na 60,4 miliardy korun.
K nejvíce dováženým položkám v minulém roce patřilo vepřové maso, za něj se zařadily přípravky k výživě zvířat a pekařské zboží. Naopak největší podíl na exportu loni měly cigarety, informovalo MZe. Bilance se loni podle úřadu meziročně zlepšila především s přípravky k výživě zvířat, řepkovým olejem a cukrem. Naopak největší zhoršení zaznamenalo vepřové maso a řepková semena.
"Cílem našeho ministerstva je nadále podporovat zejména export produktů s vyšší přidanou hodnotou, jako jsou mléčné výrobky, cukrovinky, nápoje nebo osivo a mák. V těchto výrobcích jsme konkurenceschopní, navíc můžeme využít a navázat na historické vazby. Naší snahou je také vyvážet více do zemí mimo Evropskou unii, které mají velký exportní potenciál," uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Pomoci by tomu podle něj mohly podnikatelské cesty, které se letos v březnu uskuteční do Vietnamu a na Filipíny. "Konkrétně u těchto dvou zemí existuje velký potenciál v sektoru pivovarnictví, ale i potravin zdravé výživy či mléčných a masných výrobků," doplnil Výborný.