Samson chce letos zvýšit výrobu, investuje do technologií i marketingu
Českobudějovický Pivovar Samson předpokládá, že svou výrobu letos meziročně zvýší asi o 15 procent. Loni pivovar uvařil kolem 160.000 hektolitrů pěnivého moku. V rozhovoru pro ČTK to uvedl ředitel pivovaru Pavel Homolka. Společnost vznikla loni oddělením od Budějovického
Českobudějovický Pivovar Samson předpokládá, že svou výrobu letos meziročně zvýší asi o 15 procent. Loni pivovar uvařil kolem 160.000 hektolitrů pěnivého moku. V rozhovoru pro ČTK to uvedl ředitel pivovaru Pavel Homolka. Společnost vznikla loni oddělením od Budějovického měšťanského pivovaru. Ten následně letos koupil americký pivovarský gigant Anheuser-Busch.
Pivovar v uplynulých měsících vedle názvu změnil také logo. Jeho konečnou podobu pomohl určit marketingový průzkum. "Jasným vítězem bylo naše historicky první logo Samson. Proto jsme ho už jen lehce přizpůsobili dnešní době," řekl Homolka.
Letos firma po několika letech také výrazněji investuje do výroby a marketingu. "Modernizujeme výrobní technologie a zařízení a peníze jdou i do marketingových aktivit spojených s komunikací s veřejností," podotkl ředitel. Celkově firma investuje několika desítek milionů korun.
Zhruba 60 procent uvařeného piva směřovalo loni do zahraničí, převážně do evropských zemí, v tuzemsku se prodalo zbývajících 40 procent výstavu. Do budoucna chce pivovar tento poměr minimálně srovnat a zvýšit podíl domácího trhu na svých prodejích. Co se týče zahraničí, sleduje pivovar rychle rostoucí trhy, jako jsou Čína, Indie, Rusko a Brazílie.
Zhruba deset procent produkce pivovaru aktuálně představují radlery, tedy mixy piva a ovocného nápoje, na jejichž výrobu a propagaci se v poslední době jihočeský pivovar výrazně zaměřuje a jejich nabídku rozšiřuje. Nápoje, které jsou dlouhodobě oblíbené především v německy mluvících zemích, pro Samson stáčí rakouský partner. Naposledy nabídku rozšířily netradiční příchutě černého rybízu a kombinace marihuany a zeleného jablka. Podle Homolky firma na podzim chystá reklamní kampaň také na podporu prodeje klasického piva.
Podle databáze Prodata je stoprocentním vlastníkem Pivovaru Samson společnost Harvestor Limited se sídlem na Kypru. Jak opakovaně uvedly Hospodářské noviny, je akcionářem firmy podnikatel František Savov, který mimo jiné ovládá knižní vydavatelství Mladá fronta.
Harvestor nejprve loni rozdělil měšťanský pivovar na samostatnou akciovou společnost Pivovar Samson, na kterou přešel majetek, technologie i zaměstnanci původního pivovaru a která nadále patří Harvestoru. Ve zbytkové části společnosti, kterou následně koupili Američané, zůstaly ochranné známky a nevelké pozemky se zdrojem vody, uvedly Hospodářské noviny. V pivovarském prostředí se spekuluje o tom, že si tím Američané otevřeli cestu k případné privatizaci čtvrtého největšího producenta piva v Česku - národního podniku Budějovický Budvar.
Homolka se neobává, že by firma měla kvůli prodeji ochranných známek ztratit pozice na zahraničních trzích. "Místo Budweiser Bier používáme v zahraničí ochrannou známku České pivo a věříme, že nám to nijak neuškodí," uvedl na dotaz ČTK.
Budějovický měšťanský pivovar byl založen v roce 1795, v roce 1802 začal s vařením a prodejem piva značky Budweiser Bier. Vaří se v něm i nejstarší nealkoholické pivo v tuzemsku - Pito.
ČTK