Rumunský zpracovatel květů bezu může díky dobrému hospodaření investovat do technologií
V období od května do června se Rumunsko bělá květy bezu černého. Ty se používají k výrobě velmi oblíbeného místního nápoje zvaného socata a jsou rovněž součástí limonád, které se prodávají až ve Velké Británii či v Japonsku.
V období od května do června se Rumunsko bělá květy bezu černého. Ty se používají k výrobě velmi oblíbeného místního nápoje zvaného socata a jsou rovněž součástí limonád, které se prodávají až ve Velké Británii či v Japonsku. Pro tamní ekonomiku je to vítaný zdroj příjmů a rumunská socata dokonce inspirovala amerického giganta Coca-Cola k výrobě jednoho z nápojů. Květ bezu je známý tím, že snižuje horečku, je močopudný a rozpouští hleny.
Nedaleko městečka Saschiz v Transylvánii, v kraji, který princ Charles obdivoval pro jeho květenu a tradiční zemědělství, sbírají stovky sezónních dělníků velmi opatrně a samozřejmě ručně květy černého bezu. Ty se pak odvážejí do společnosti Transylvania Food Company (TFC), která se specializuje na výrobu sirupů, zavařenin a čatní. "Loni jsme sklidili 27 tun," chlubí se její ředitel Jim Turnbull.
Květy, které rychle uvadají, jsou rychle zpracovány na šťávu a ta se pak exportuje do Velké Británie, kde slouží jako základ sirupů a limonád. Jjeich výrobcem je společnost Bottlegreen Drinks. Nápoje z její produkce se prodávajíTuto aktivita podporují investice TFC v Saschizu, upřesňuje Turnbull. Jeho firma, založená v roce 2010, je dnes druhým největším zaměstnavatelem v městečku s 2000 obyvateli. Na plný úvazek zaměstnává pět osob. Malá výrobní jednotka zpracovávající květy bezu na sirup a zavařeniny byla vybudována díky základnímu vkladu 350.000 eur (8,5 milionu Kč). Peníze dali dohromady investoři z Rumunska, USA a z Austrálie.
Cílem je povzbudit křehkou ekonomiku v regionu s využitím tradičních zemědělských aktivit. Na sklizni květů bezu černého pracuje 1300 sezónních dělníků. TFC platí za jeden kilogram bezinek v přepočtu asi 11 Kč, což je víc, než si sezónní dělníci vydělají, když prodávají léčivé byliny. "Tento příjem nám velmi pomáhá," říká Alin Barabas, jehož celá rodina se na sběru květů podílí.
V sousedním městečku Bunesti se do výroby sirupu z květů bezu pustil i čtyřicetiletý Sorin Neculae. Předtím pracoval v elektronickém a potravinářském průmyslu ve Finsku a nyní pocítil potřebu vrátit se k přírodě a kraji svého dětství. Vyrábí stoprocentně přírodní sirupy z rybízu a bezového květu a prodává je několika restauracím v Rumunsku. Jeho návrat do vlasti působí povzbudivě, neboť mnoho lidí odsud naopak odchází do zahraničí, neboť na rumunském venkově nejsou pracovní příležitosti ani perspektivy.
Díky nadaci ADEPT, která umožňuje místním výrobcům pronajímat si v Saschizu za výhodnou cenu výrobní jednotku odpovídající evropským normám, se mohl pustit do podnikání, aniž by sám musel získat desetitisíce eur nezbytných k založení vlastní firmy. "Bez má v Rumunsku silné tradice," říká Neculae.
Již několik generací po sobě, vždy koncem jara, připravují Rumuni nápoj z květů, které nechávají macerovat s vodou, cukrem a citrónem. V dobách komunismu, kdy džusy a limonády v obchodech téměř nebyly k dostání, byla socata pro naše děti tím nejlepším pitím, vzpomíná Carla Szabová, jedna z nejznámějších rumunských návrhářek šperků.
Nicméně i po pádu komunismu v roce 1989, kdy se na rumunský trh začaly dostávat zahraniční značky, obliba nápojů na bázi bezinek přetrvala. V roce 2002 americký gigant Coca-Cola dokonce uvedl na trh nápoj Fanta Shokata poté, co jeho výzkumníci prostudovali tradiční recept na rumunskou socatu. Tento nápoj se v balkánských zemích prodává dosud.
Tradiční socata připravovaná v domácnostech se těší v Rumunsku velké oblibě. V jednom bukurešťském baru, který navštěvují četní umělci, ji majitel Octavian připravuje každé jaro. Také Carla Szabová si socatu už třetí rok sama připravuje, prý z nostalgie po svém dětství. "Návrat socaty je spojen i s tím, jak se nyní lidé stále více zajímají o to, co jedí a pijí, o přírodní a doma vyráběné produkty. Uvědomují si, že mají na dosah ruky mimořádné věci," říká.
ČTK