Rozhovor: První zcela automatizovaný závod na výrobu fermentovaných salámů v Rusku
V ruském městě Kashira byl v loňském roce spuštěn provoz unikátního plně automatizovaného závodu na výrobu uzenin. Zástupce tohoto výrobce Alexej Suharev zavítal v červnu do Prahy a my jsme se ho zeptali na podrobnosti.
V ruském městě Kashira byl v loňském roce spuštěn provoz unikátního plně automatizovaného závodu na výrobu uzenin. Většinu práce ve výrobní hale závodu zastává umělá inteligence, od počátečního naplánování, naskladnění suroviny, výrobu, expedici až po následné vyhodnocení. Samozřejmě zde pracují i lidé, ale je jich podstatně méně než v závodech s nízkou úrovní automatizace.
Závod je navržen tak, aby produkoval až 100 tun výrobků denně. Aktuálně zde pracuje téměř 200 zaměstnanců, mezi nimi operátoři, technologové, příjemci surovin, odborníci na kvalitu, pomocné síly a další. Přitom závody obdobné velikosti obvykle zaměstnávají zhruba 800 pracovníků.
V celé Evropě zatím neexistuje závod s tak vysokým stupněm robotizace a automatizace masných výrobků. Zástupce společnosti Alexej Suharev, který v Cherkizovo Group pracuje na pozici Industry Automation and MES Solutions Expert, zavítal v červnu do Prahy a my jsme se ho zeptali na podrobnosti. Plynulou komunikaci všech využívaných robotických zařízení a moderních technologií na principech Industry 4.0 zajišťuje řešení S2AP for Food vyvinuté českou společností Sabris. Páteří plně automatizovaného závodu je informační systém SAP S/4HANA, který řídí všechny podnikové procesy od plánování výroby, přes logistiku až po expedici hotových produktů, ale také finanční management a controlling. Zákazník tak v jediném systému spravuje všechny klíčové informace pro kontrolu a bezchybný provoz celého závodu. Sabris pomáhá s efektivitou také českým firmám, řešení využívají i přední zpracovatelé masa, jako například Kostelecké uzeniny, MASO UZENINY PÍSEK, MP Krásno či ZEMAN maso - uzeniny. Více informací naleznete na www.sabris.com
Co vás vedlo k tomu vybudovat závod na fermentované salámy téměř s nejvyšší možnou úrovní automatizace?
Všechny naše závody jsou částečně manuální a částečně automatizované. Zpracování masa je velmi komplikovaný proces, který začíná porážkou a vykostěním, pokračuje vařením či uzením a končí balením. Potřebujeme dosáhnout špičkové a také stabilní kvality, to by bylo s plně manuální výrobou nemožné. To je ten hlavní důvod. A tím dalším důvodem je zvýšení produkce. Produkcí v kashirském závodu jsme schopni uspokojit přibližně třicet procent poptávky po fermentovaných salámech v Rusku.
Je těžké najít v moskevské oblasti kvalifikované zaměstnance? Řekl bych, že právě zde to musí být náročné, protože v Moskvě předpokládám nízkou míru nezaměstnanosti.
Ano, je to problém, protože náš závod je sto padesát kilometrů od Moskvy a v naší blízkosti je hned několik dalších továren, včetně několika nadnárodních provozovatelů. Je tedy velmi obtížné získat kvalifikované inženýry.
Je tedy takto vysoká úroveň automatizace způsobená nedostatkem zaměstnanců? V České republice tomu tak bývá.
To bych ani neřekl. Dělnická práce v Rusku není drahá, je mnohem levnější než v západní Evropě. Automatizace je pro nás mnohem spíše cesta k vyšší kvalitě produkce.
Realizovali jste nejvyšší stupeň automatizace nebo jsou ve vašem provozu ještě kroky, které by šly dále automatizovat?
Zvyšující se nároky spotřebitelů nutí nás výrobce inovovat prakticky neustále. Takže v den, kdy jsme zahájili provoz našeho závodu, jsme také začali se zaváděním kroků vedoucích k dalšímu zlepšení kvality naší produkce.
Je v Rusku běžné automatizovat produkci masných výrobků na této úrovni?
Pokud jde o šaržovou výrobu, jako je například mlékárenství, tak ano, ale v masném průmyslu stále převládá manuální výroba. Jde vůbec o první zcela automatizovanou výrobu fermentovaných salámů v Rusku.
Tento zajímavý projekt má českou stopu. Proč jste se rozhodli pro spolupráci s českým IT dodavatelem?
Se společností Sabris máme již ověřenou spolupráci, v minulosti jsme s nimi realizovali jiný projekt. Vybrali jsme si je především z důvodu, že mají s masným oborem dlouhodobé zkušenosti.
Jsou u vás v plánu nějaké další významné investice?
Neustále připravujeme nové projekty. Pokud si chcete udržet podíl na trhu, musíte pro své zákazníky neustále připravovat něco speciálního. Naše konkurence je velmi silná. Nyní plánujeme výstavbu nové továrny na zpracování masa, abychom mohli rozšířit náš sortiment o další produktové kategorie.
Autor: Petr Pohorský
Email: projekty@techfood.cz