
Řízení změn a SW technologie v potravinářském a nápojovém průmyslu
Ať už se nám to líbí, nebo ne, potravinářský a nápojový průmysl prochází změnami, které můžeme jakožto spotřebitelé jasně pociťovat. Znamená to pro výrobní týmy dramatické výzvy, nebo vzrušující příležitost? Nabízíme zkušenosti s předními potravinářskými a nápojovými společnostmi, abychom se podělili o poznatky, jak dosáhnout agilního a trvale udržitelného podnikání.
Inovace, digitalizace, trvalá udržitelnost
Všichni žijeme v dynamické době. Jako spotřebitelé zažíváme jak příjemná překvapení, tak frustrující omezení. Zatímco dnes si můžete vychutnávat kreativní nové nápoje, zítra můžete přijít o svou oblíbenou restauraci. Můžete si pročítat lákavá menu online. Nebo můžete jíst méně masa, méně cukru nebo se rozhodnout pro regionální či organické potraviny, kdykoli to je možné. Toto jsou nové spotřebitelské trendy, které můžete buď sledovat, nebo dokonce i sami určovat.
Jak tyto změny prožívají výrobní týmy v potravinářském a nápojovém průmyslu? Jako zaměstnanci nejspíš vnímáte výpadky v dodavatelském řetězci – od omezeného přístupu k ingrediencím až třeba po nemožnost vůbec se dostat ke spotřebitelům. Je možné, že nemůžete získat zpět vratné obalové materiály zadržované v systémech narušených pandemií. Nebo má vliv na vaše výrobní možnosti vysoký počet členů vašeho týmu pracujících z domu? A jako by všechny tyto rušivé vlivy nestačily, klimatické změny vznesly otázku stopy CO2, kterou váš provoz zanechává. Iniciativy usilující o úspory energie jsou skvělé, ale je jejich dopad na životní prostředí dostatečný?
Potravinářský a nápojový průmysl již přebírá spoustu kolektivních přístupů, které mají pomoci se s těmito změnami vyrovnat. Normy jako ISO 22000 nebo ISO 50001 vedou výrobní týmy k tomu, aby se každým dnem zlepšovaly v oblasti zajištění kvality, bezpečnosti potravin a optimalizace spotřeby. Výrobní společnosti, integrátoři systémů a výrobci strojů jsou již na změnu naladěni. Nedávná vlna výzev nezůstala dlouho bez reakce. Zdá se, že snaha o překonání dnešních překážek je přirozená. Ty skutečně úžasné věci se ovšem dějí tehdy, když lídři přetvářejí svou vizi. Vidí, že dnešní příležitosti jsou větší než kdy dřív. Transformace. Co jiného?
Podívejme se na to, proč je naše odvětví tak zralé na transformaci. Inovaci lze jednoduše pozorovat přímo na regálech obchodů s potravinami. Stačí se podívat na množství produktů, ingrediencí, receptů, obalů a na celkový spotřebitelský dojem. Průmyslové procesy jsou optimalizovány a neustále inovovány. Celé obchodní modely se mění podle toho, jak jsou noví zákazníci oslovováni novými produkty prostřednictvím nových doručovacích kanálů.
Trend digitalizace s sebou přináší silnou energii změny. Digitalizace není sama o sobě cílem transformace, ale umožňuje měřitelné obchodní benefity. Celé dodavatelské řetězce se mohou stát více fluidními díky integraci lidí, výroby a systémů řízení.
Trvalá udržitelnost je hlavní motivací transformace v potravinářském a nápojovém průmyslu. Lidstvo stojí před neúprosnou a kritickou misí, kterou je čelit globálnímu oteplování. Trvalá udržitelnost se vybarvuje v čím dál konkrétnějších obrysech a je čím dál šířeji zakotvena ve strategii velkých i malých výrobních společností.
Potravinářský a nápojový průmysl se vydává na cestu transformace směřující k trvalé udržitelnosti. Inovace a digitalizace nám může pomoci podporovat trvalou udržitelnost s maximálním dopadem. Jaké jsou ale reálné zkušenosti s dosahováním těchto cílů? Jak si s sebou můžete vzít i celý tým? A jak snadné je vyvarovat se drahým chybám?
Lídři jako učitelé
Transformace směřující k inovativní, digitalizované, a především trvale udržitelné výrobě je nekonečný příběh. „Změna“ – pro mnohé stále abstraktní koncept – je cesta, na které čeká mnoho milníků a lekcí (viz obrázek 1). K vrcholu se blížíme krok za krokem spolu s tím, jak svou cestu utváříme. Toto je naše reálná zkušenost se spoluprací s předními výrobci potravin a nápojů. Následující příklady dokládají situace, kdy byla softwarová platforma zenon vedle dalších faktorů úspěchu využita k tomu, aby cesta k transformaci byla snazší a příjemnější.
V rámci průběžného zlepšování efektivity balicí linky se globální výrobce zamyslel nad výzvami, kterým tým jeho závodu čelí. Zastaralý systém sbírání dat a analytiky dosáhl konce životnosti. Lidé již nemohli zavádět nejnovější nápady na zlepšení ani využívat vyššího objemu strojních dat. Automatický sběr dat, menší objem manuálních vstupů a přesná analytika byly pouhým snem.
V počáteční fázi projektu byl první krok potenciálně delší cesty navržen v souladu se strategií společnosti a standardy efektivity. Přední evropský tým, integrátor systému a společnost COPA-DATA postupovali s jasným cílem, prostředky a časovým plánem. Ukázalo se, že toto nastavení projektového managementu je velmi cenné. Za prvé, pilotní projekt bylo snadné řídit a jeho implementace proběhla hladce. Za druhé, náklady zůstaly v rozumné výši. Za třetí, výsledky potvrdily očekávání. Softwarová platforma zenon pomohla s modulárním přístupem a umožnila výběr nejen nezbytných softwarových služeb. Interdisciplinární tým a kvalitní komunikace zajistily optimální kombinaci automatizačních a IT technologií.
Když se pilotní projekt blížil ke konci, objevila se ještě jedna výzva. Navzdory kvalitativnímu zaměření na zlepšení OEE na základě dat měli klíčoví lidé, pro něž byl systém zajištění efektivity linky určen, pocit, že do procesu nejsou zapojeni, a nebyli příliš ochotní jej přijmout. Situaci se podařilo vyřešit zlepšením použitelnosti na základě jejich cenných poznatků. Flexibilita platformy zenon v kombinaci s kompetencí integrátora systému umožnila dosáhnout tohoto klíčového milníku.
Řešení pro zajištění efektivity linky se dočkalo úspěšného zavedení evropským týmem. Jeho cesta pokračovala energicky dál a implementace probíhala i v ostatních evropských závodech společnosti. Řešení se postupně rozrůstalo a množily se zprávy o jeho efektivitě a dalších funkčních rozšířeních. Platforma zenon je určena pro tento typ agilní implementace. Zachovává otevřené příležitosti a orientuje se na budoucnost, vynikající uživatelský dojem z provozu a vize procesních inovací.
Přejděme nyní k dalšímu příkladu předního celosvětového výrobce. Navzdory heterogenním provozním technologiím na různých kontinentech chtěl zavést společný globální systém kvality. Hlavní ideou bylo opřít se o hodnotu výrobních dat. Za použití algoritmů automatických výpočtů bylo možné si v reálném čase vyžádat širokou škálu měření kvality jako v rozšířeném systému HACCP.
Ověření konceptu a pilotní fáze potvrdily, že řešení lze realizovat na základě softwarové platformy zenon. Vysoká úroveň konektivity platformy zenon s průmyslovými zdroji dat, její pokročilé mechanismy zpracování dat a praktická integrace sehrály zásadní roli. Cesta k vyzrálému řešení pokračovala dosahováním průběžných klíčových milníků. Mezi nimi jsme se zpočátku zaměřili na výkonnost zpracování dat. Požadavek na rychlou a spolehlivou implementaci se dále podařilo vyřešit pomocí automatizované inženýrské technologie zenon. Třetím klíčovým konceptuálním vývojem byla možnost integrovat platformu zenon s různými implementacemi MES systémů třetích stran.
Díky úzké spolupráci mezi globálními a lokálními výrobními týmy, společností COPA-DATA a lokálními integrátory systémů byla celá cesta ještě hladší. Agilní přístup k digitální transformaci umožnil týmovou kreativitu a zdokonalení nasazení softwarové platformy zenon. Tímto způsobem se mohou globální lídři držet své vize kvality produktů a zákaznické spokojenosti napříč kontinenty.
Náš třetí příklad osvětlí koncept trvalé udržitelnosti. Tato společnost zabývající se výrobou piva usiluje o neutrální stopu CO2. Rámec normy ISO 50001 a souvisejících certifikací nestanovuje konkrétní cíle v oblasti úspory energie. Spíše vede výrobní tým k rozvoji dovedností, které mu umožní průběžně optimalizovat spotřebu energie.
Stejně jako na cestě k transformaci vytváří a implementuje energetický manažer s podporou svých kolegů iterativním způsobem nové nápady, ověřuje výsledky a pokračuje dalšími kroky. Dostupnost dat týkajících se spotřeby od různých zákazníků na potřebné úrovni granularity je zásadní. Platforma zenon byla zvolena integrátorem systému a měla propojit různá měřicí a výrobní zařízení. Všechna data jsou shromažďována centrálně, zobrazována, zpracovávána, archivována a dále používána ve výkazech správy energetických dat. Stávající měřidla a senzory jsou začleněny do kontextu výrobního prostředí a aktivních procesů.
Náš příklad obsahuje spoustu dalších klíčových milníků, které následovaly: rozsáhlé využití proměnných procesu (např. teplota, provozní stavy), detekce špičkové spotřeby, výměna dat s dalšími systémy závodu, široké zapojení uživatelů, kreativní diverzifikace energetických výkazů, korelace mezi OEE a spotřebou. Každý krok vychází z dosavadních zkušeností a přináší jasné výhody a poznatky. Takto jedná výrobní tým certifikovaný dle normy ISO 50001. Softwarová platforma zenon jednoduše snižuje náklady na flexibilitu a maximalizuje svobodu jednání. Cesta k optimální trvalé udržitelnosti je i nadále hladká a příjemná.
Váš software pro transformaci
Jak naše příklady ukazují, transformace je cesta motivovaná inspirativní vizí zakotvenou v obchodní strategii. Jedním z hlavních tajemství hladké cesty je způsob, jakým výrobní týmy rámují agilní implementaci. Zatímco příliš velké kroky mohou být nákladné, těžko zvladatelné a možná mohou dokonce svádět z nastoupené cesty, příliš malé kroky mohou naopak přinášet nepřesvědčivé výhody nebo cestu zpomalovat.
Softwarové technologie, jichž tato řešení využívají, představují další tajemství úspěšné transformace.
Při pohledu na obrázek 1 je zřejmé, že pokud jde o navrhování jednotlivých milníků s výstupem (např. návratnost investice), zaručuje softwarová platforma zenon maximální flexibilitu prostřednictvím modulárních služeb a konceptů. Jednoduše si vyberte softwarové komponenty, které potřebujete. Ujistěte se, že výhody, na které cílíte, jsou viditelné pro všechny zainteresované strany. A připravujte každý další krok s jejich plnou podporou. V každé fázi musíte zůstat flexibilní, abyste vytvářeli projektové týmy s řádnými kompetencemi, sladěnými cíli a časovými plány.
Platforma zenon demokratizuje digitalizační technologie. To znamená lepší křivky učení a rychlejší pokrok. Získáte možnost rozvolnit organizační a technické bariéry. A navíc můžete platformu zenon kombinovat s libovolným hardwarem nebo dalšími systémy, buď přímo na místě, nebo prostřednictvím cloudu. Vaše týmy budou motivovány k tomu, aby hledaly ty nejlepší cesty k vaší sdílené vizi.
Rámec založený na plánování, implementaci, kontrole a jednání, který je popsaný v normách ISO, je vaším přirozeným průvodcem na celé cestě k transformaci. Lidé se na každém kroku přesvědčují o hodnotě výrobních dat a učí se pomocí digitalizace a inovací dosahovat trvalé udržitelnosti. Vždy jste připraveni na to, co přijde.
Ať už usilujete o flexibilitu a kvalitu ve výrobě, o digitalizaci procesů nebo o dosažení cílů v podobě trvalé udržitelnosti, pokud se softwarová platforma zenon stane středobodem vašeho výrobního provozu, pomůže vám zůstat na správné cestě.
Platforma zenon vám přináší rozšiřitelnou, flexibilní a otevřenou digitální infrastrukturu. Celkové náklady na vlastnictví (TCO) tak zůstávají nízké a budou poskytovat výhody i v mnoha dalších letech. Váš zisk z nejnovějších technologií OT/IT se může průběžně zvyšovat s každou verzí zenon. Na cestě k transformaci vás navíc bude doprovázet kvalifikovaný mezinárodní tým společnosti COPA-DATA a zkušená partnerská komunita.
Transformace je pro nás všechny již realitou – jak pro spotřebitele, tak pro výrobce potravin a nápojů. S tím správným přístupem a technologiemi bude transformace směřující k trvalé udržitelnosti ještě snazší, než si myslíme.
Společně utváříme lepší budoucnost. Podělte se s námi o svou cestu na adrese fnb@copadata.com.
Autor: Emilian Axinia, vedoucí pro potravinářský a nápojový průmysl společnosti COPA-DATA
Chcete se dozvědět více informací o zde uvedených příkladech zákazníků? Přehrajte si také videa na našem Melting Blogu. https://blog.copadata.com/tag/food-beverage