Raciola loni významně investovala do výrobních technologií
Společnost Raciola z Uherského Brodu, která zpracovává drůbež, loni snížila ztrátu na 36.000 korun z 1,55 milionu korun o rok dříve.
Uherský Brod (Uherskohradišťsko) 27. července (ČTK) - Společnost Raciola z Uherského Brodu, která zpracovává drůbež, loni snížila ztrátu na 36.000 korun z 1,55 milionu korun o rok dříve. Tržby společnosti za prodej vlastních výrobků, služeb a zboží loni činily 445,21 milionu korun, což představuje meziroční nárůst zhruba o 10,69 milionu korun. ČTK to zjistila z výroční zprávy firmy zveřejněné ve Sbírce listin.
V roce 2019 zaměstnanci Racioly zpracovali 10.123 tun živých kuřat a 3583 tun živých slepic lehkých a 227 tun živých slepic těžkých. V součtu tedy firma porazila 13.933 tun drůbeže, o 147 tun více než v roce 2018, uvedlo vedení firmy ve výroční zprávě. Ani přes pandemii covidu-19 vedení firmy nepředpokládá, že by se vzhledem k oblasti podnikání její hospodářské výsledky letos i v budoucnu výrazněji měnily.
Společnost v roce 2019 pokračovala v růstu dodávek chlazené drůbeže do obchodních řetězců. Rozšířila prodej o chlazené kuřecí díly v prodejnách Kaufland a později i Albert. "V průběhu celého roku jsme navýšili prodeje slepice chlazené," uvedlo vedení firmy. Loni v únoru firma ukončila provoz maloobchodní prodejny v Uherském Brodě.
Raciola v minulém roce v průměru zaměstnávala 138 lidí, o 11 méně než v roce 2018. Od ministerstva zemědělství čerpala dotaci téměř 8,52 milionu korun na podporu zpracování zemědělských produktů a zvyšování konkurenceschopnosti potravinářského průmyslu. Firma loni investovala do technologie výrobního prostoru a chladírny, modernizace strojovny chlazení a mražení, technologie uzavření čelních stěn mrazicí komory, balicího stroje a etiketovací váhy.
Nabídku podniku tvoří mražená i chlazená drůbež, kuřecí díly a masné výrobky. Především jde o šunky všech jakostí, šunkové nářezy, klobásy, párky a další výrobky. Raciola je dodává do obchodních řetězců, velkoobchodů, maloobchodních sítí a stravovacích podniků.
Zpracování drůbeže má v Uherském Brodě tradici od roku 1947, kdy zde vznikl drůbežářský podnik Sběr. Firma byla o tři roky později znárodněna a stala se součástí Jihomoravských drůbežářských závodů. V roce 1998 založili majitelé objektu a potomci původního zakladatele firmu Raciola-Jehlička, v roce 2012 se název změnil na Raciola Uherský Brod. Od roku 2013 je majoritním vlastníkem společnosti se základním kapitálem 135,25 milionu korun zemědělská skupina Lukrom se sídlem v Lípě na Zlínsku.