Raciola investovala do strojovny chlazení, balicího stroje, separátoru a kotelny
Společnost Raciola z Uherského Brodu, která se zabývá zpracováním drůbeže, loni snížila ztrátu na necelých 1,6 milionu korun z téměř 4,2 milionu o rok dřív.
Uherský Brod (Uherskohradišťsko) 22. července (ČTK) - Společnost Raciola z Uherského Brodu, která se zabývá zpracováním drůbeže, loni snížila ztrátu na necelých 1,6 milionu korun z téměř 4,2 milionu o rok dřív. Tržby společnosti za prodej vlastních výrobků, služeb a zboží loni činily 434,5 milionu korun, což představuje meziroční pokles zhruba o 5,1 milionu korun. ČTK to zjistila z výroční zprávy firmy zveřejněné ve Sbírce listin.
V roce 2018 zaměstnanci Racioly zpracovali 9686 tun živých kuřat a 3358 tun živých slepic. Celkem tedy firma porazila 13.044 tun drůbeže, o 147 tun více než v roce 2017, uvedlo vedení firmy ve výroční zprávě. Letošní vývoj management očekává v intencích roku 2018.
Raciola loni v březnu ukončila provoz maloobchodní prodejny v Uherském Hradišti. Během roku se chlazené slepice z Racioly začaly prodávat v řetězcích Kaufland, Penny Market, Albert a Globus, od loňského podzimu dodává do obchodů Albert také chlazené kuře. "Společnost také nakoupila zemědělské komodity a hnojiva za účelem dalšího prodeje," uvedlo vedení firmy.
Raciola loni v průměru zaměstnávala 149 lidí, o 13 méně než v roce 2017. Od ministerstva zemědělství čerpala dotaci téměř 7,4 milionu korun na podporu zpracování zemědělských produktů a zvyšování konkurenceschopnosti potravinářského průmyslu. Firma loni investovala do technologie strojovny chlazení na porážce, balicího stroje na porcovně, separátoru nebo stavby kotelny na porážce.
Nabídku podniku tvoří mražená i chlazená drůbež, kuřecí díly a masné výrobky. Především jde o šunky všech jakostí, šunkové nářezy, klobásy, párky a další výrobky. Raciola je dodává do obchodních řetězců, velkoobchodů, maloobchodních sítí a do stravovacích podniků. Firemní prodejny fungují v Uherském Brodě a ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku.
Zpracování drůbeže má v Uherském Brodě tradici od roku 1947, kdy zde vznikl drůbežářský podnik Sběr. Firma byla o tři roky později znárodněna a stala se součástí Jihomoravských drůbežářských závodů. V roce 1998 založili majitelé objektu a potomci původního zakladatele firmu Raciola-Jehlička, v roce 2012 se název změnil na Raciola Uherský Brod. Od roku 2013 je majoritním vlastníkem společnosti se základním kapitálem 135,25 milionu korun zemědělská skupina Lukrom se sídlem v Lípě na Zlínsku.