Raciola chystá investici do automatizace sběru kuřat
Společnost Raciola Uherský Brod, která zpracovává drůbež, loni utržila za prodej vlastních výrobků, služeb a zboží téměř 475,4 milionu korun. Bylo to zhruba o 30,8 milionu korun více než v roce 2020. Čistý zisk podniku klesl z předloňských asi 5,2 milionu korun na 310.000 korun. V roce 2019 firma zaznamenala ztrátu 36.000 korun. ČTK to zjistila z výroční zprávy společnosti zveřejněné ve Sbírce listin.
Uherský Brod (Uherskohradišťsko) 27. srpna (ČTK) - Zaměstnanci Racioly loni porazili 10.978 tun kuřat, 3283 tun lehkých slepic a 99 tun těžkých slepic. V součtu firma porazila 14.360 tun drůbeže, o 701 tun více než v roce 2020, uvedlo vedení podniku ve výroční zprávě. "V roce 2021 se naše spolupráce rozvíjela převážně s významnými obchodními partnery. U mražené drůbeže s velkoobchody jako je Bidfood Česká republika a řetězci jako Makro, Kaufland a Albert. U chlazené drůbeže se nám podařilo opětovně navýšit obrat cca o 12 procent," uvedl jednatel Zdeněk Červenka.
Od loňského června dodává Raciola znovu chlazenou drůbež také do Globusu. "Co se týká internetových obchodů jako je Košík, Velká pecka a My Food Wholesales, tak pokračuje trend z roku 2020, kdy si zřejmě v důsledku pandemie covidu větší část zákazníků zvykla nakupovat v těchto obchodech a nám se díky tomu prodej zde opětovně navýšil," uvedl jednatel.
Nabídku podniku tvoří mražená i chlazená drůbež, kuřecí díly a masné výrobky. Kvůli nárůstu cen obalových materiálů firma loni výrazně zvýšila prodejní ceny. Ovlivnil je také nárůst cen zemědělských komodit a energií. Kvůli enormnímu nárůstu ceny zemního plynu a nedostatečné automatizaci ukončila firma na konci loňského roku činnost střediska masné výroby a převedla jeho pracovníky na jiná výrobní střediska, kterými jsou porážka, porcovna, velkoobchod a sklady. V průměru zaměstnávala 135 lidí, o dva více než v roce 2020.
Loni Raciola investovala do filetovacího a balicího stroje, pořízení dodávky, technologie odvětrání výrobních prostor a technologie tlakového systému pro sanitaci provozu. Letos plánovala investovat 65 milionů korun do automatizace sběru kuřat. "V blízkosti příjmu drůbeže bude postavena nová hala, kde bude umístěn dopravníkový systém pro příjem kuřat z kontejnerů. Bude zakoupena technologie na chytání živých kuřat, v důsledku toho dojde k automatizaci sběru kuřat na farmách našich dodavatelů," uvedl Červenka. Hotovo by mělo být v roce 2023.
Zpracování drůbeže má v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku tradici od roku 1947, kdy zde vznikl drůbežářský podnik Sběr. Firma byla o tři roky později znárodněna a stala se součástí Jihomoravských drůbežářských závodů. V roce 1998 založili majitelé objektu a potomci původního zakladatele firmu Raciola-Jehlička, v roce 2012 se název změnil na Raciola Uherský Brod. Od roku 2013 je majoritním vlastníkem společnosti se základním kapitálem přes 135 milionů korun zemědělská skupina Lukrom se sídlem v Lípě na Zlínsku.