Průzkum: Zhruba 78 procent zemědělských podniků má potíže sehnat zaměstnance
Problémy s nedostatkem zaměstnanců má zhruba 78 procent zemědělských podniků. Vyplývá to z dubnového průzkumu mezi členy Agrární komory ČR, která o něm dnes informovala v tiskové zprávě. Problémy mají i se sháněním zahraničních pracovníků.
Praha 24. dubna (ČTK) - Podle komory do ČR každoročně přijíždí na sezonní práce kolem 20.000 lidí, nejčastěji z Ukrajiny, Slovenska nebo Moldavska. V zemědělství podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) za loňský rok v průměru pracovalo v přepočtu na plnou zaměstnanost 91.500 lidí, což je meziročně o 1,3 procenta méně.
Průzkumu komory se zúčastnilo na začátku dubna 174 podniků, ze kterých 59,2 procenta uvedlo, že jim pracovníci chybí celoročně. Problémy s najímáním lidí na sezonní práce má dalších 19 procent firem. Největší problém sehnat zaměstnance mají podniky zabývající se živočišnou výrobou, potřebují například ošetřovatele zvířat, dojiče nebo zootechniky. V rostlinné výrobě chybí mimo jiné traktoristé nebo mechanici.
Podle prezidenta komory Jana Doležala má na atraktivitu práce v oboru vliv také osočování zemědělství ze strany veřejnosti i některých politiků. "Procesy v zemědělství jsou navíc dlouhodobé a nelze je vypnout ze dne na den tak jako v továrně. Řešení vidíme ve větší propojenosti zemědělské praxe se zemědělským vzděláváním, které podle našich členů zcela neodpovídá požadavkům trhu," uvedl.
Třetina firem v průzkumu uvedla, že chce letos nabírat nové pracovníky. Kolem 68 procent podniků letos již zvýšilo mzdy nebo se k tomu chystá. Nejčastěji jde o zvýšení mezd o šest až deset procent, což v průzkumu uvedla téměř polovina firem. Podle ČSÚ byla loni průměrná mzda v zemědělství 32.191 Kč.
Podle průzkumu zahraniční pracovníky celoročně zaměstnává přes 38 procent firem, téměř 14 procent je využívá na sezonní práce. Do Česka přijíždějí zaměstnanci i ze států mimo Evropu, jako jsou Vietnam, Arménie, Mongolsko nebo Kolumbie. Třetina firem podle průzkumu komory spolupracuje s personálními agenturami.
Doležal uvedl, že systém najímání zahraničních pracovníků není optimálně nastavený. Firmy se podle něj často potýkají s příliš dlouhým administrativním procesem. "Někteří v průzkumu označili přístup úřadů za laxní nebo dokonce za šikanu, opakovaně se také setkávají s nedostatečnou jazykovou vybaveností příslušných úředníků," doplnil. Loni v září například společnost Český chřest z Hostína u Vojkovic na Mělnicku uvedla, že kvůli nedostatku pracovníků nesklidila pětinu ploch.