Propojené minipivovary by měly snáze dosáhnout na nižší daň z piva
Zákon o spotřebních daních zřejmě zmírní podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Předpokládá to novela zákona o spotřebních daních, kterou má ve středu projednat Sněmovna na mimořádné schůzi. Předloha obsahuje přes 300 novelizačních bodů a mění i další věci, například vratku spotřební daně zemědělcům a nově upravuje vracení daně diplomatům nebo ozbrojeným silám.
Praha 9. července (ČTK) - Majetkově nebo personálně propojené minipivovary by měly dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva, pokud jejich celkový výstav nepřesáhne 200.000 hektolitrů ročně. Objem jejich výrob se bude sčítat. Sazba daně se bude vypočítávat podle sečtené celkové výroby všech členů skupiny, ale daňové přiznání bude provozovatel podávat za každý pivovar zvlášť. Dosud samo propojení minipivovarů znemožňovalo uplatňovat sníženou sazbu, což podle ministerstva financí vedlo k formálním úpravám personální struktury podniků, aby kritérium splnily. Finanční správa potom měla vyšší administrativní náklady spojené se zjišťováním, zda minipivovary nejsou majetkově nebo personálně propojené.
Dosavadní zákon umožňuje nižší sazbu spotřební daně z piva u takzvaných malých nezávislých pivovarů s ročním výstavem do 200.000 hektolitrů. Minipivovar nesmí být hospodářsky ani právně závislý na jiném pivovaru. Musí mít například oddělenou výrobu a jeho výrobní prostory nesmí být propojeny s jiným pivovarem. Snížená sazba na pivo se bude nově dotýkat i piva z dovozu, pokud bylo vyrobeno v zahraniční obdobě malého nezávislého pivovaru.
Vláda poukazuje na to, že malé pivovary v posledních letech zažívají výrazný rozvoj, který přitom provází spletitá konstrukce vlastnických vztahů. Kombinace vlastnických struktur může podle vlády v některých případech sloužit k obcházení zákona tak, aby pivovar dosáhl na nižší sazbu.
V Česku loni působilo přes 500 pivovarů s výstavem do 10.000 hektolitrů. Ještě před 20 lety jich bylo 27. Vláda v důvodové zprávě uvádí, že jejich podíl na trhu představuje necelá tři procenta. "Význam minipivovarů spočívá především v dotváření pestrosti a rozmanitosti nabídky českého pivovarství. Také přispívají k rozvoji turismu v rámci jednotlivých regionů a jejich přínos lze spatřovat také ve výchově dalších sládků pro větší podniky," stojí v důvodové zprávě.
Vláda podotýká, že efektivita výroby piva v minipivovarech je významně nižší než ve velkých pivovarech a jejich ziskovost daleko víc reaguje na jakýkoli růst nákladů. Mají také vyšší ceny vstupních surovin, protože je kupují v menším množství. Jejich vyjednávací síla směrem k dodavatelům je také minimální, uvádí materiál.