Produkce nealkoholických piv se v Německu za deset let více než zdvojnásobila
Produkce nealkoholického piva v Německu loni vzrostla i v meziročním srovnání, a to o 17 procent z předloňských 474,1 milionu litrů.
Wiesbaden (Německo) 31. července (ČTK) - Německé pivovary za posledních deset let zvýšily produkci nealkoholického piva o 109 procent. Zatímco v roce 2013 se v zemi uvařilo 266,6 milionu litrů tohoto nápoje, v roce 2023 už to bylo 556,3 milionu litrů. Vyplývá to z dat, která v úterý zveřejnil spolkový statistický úřad Destatis. Učinil tak u příležitosti mezinárodního dne piva, který připadá na pátek 2. srpna.
Statistici také zaznamenali trend u takzvaných míchaných nápojů z piva. I těch se loni uvařilo více než před deseti lety, ale rozdíl není tak výrazný. Od roku 2013 je zde nárůst o 11 procent na 362,8 milionu litrů. Tento druh nápojů však zaznamenal vrchol v roce 2020, kdy se ho vyrobilo 429,8 milionu litrů, a od té doby jeho produkce klesá.
Média i statistici si v posledních letech všímají nižší spotřeby alkoholu mezi nejmladšími generacemi. "Nástup značek nealkoholického piva (...), stejně jako alternativy šnapsu s elegantními etiketami a jablečné a hroznové šťávy, naznačují, že vystřízlivělá generace nemá zájem o askezi, ale o jinou formu potěšení z pití," napsal k tomu v únoru rakouský Der Standard. "Pít méně a jinak je pravděpodobně znakem generace, která už nespolkne všechno," dodal.
V červenci tradiční bavorské pivní město Mnichov otevřelo první nealkoholickou pivní zahrádku s názvem Die Null (Nula). Na návštěvníky vedle nealkoholických piv ale čekají také sladové nápoje, koktejly, džusy a různé limonády - vše bez alkoholu. Organizátoři k tomu slibují kulturní programy s vystoupením skupin, pěveckých sborů či sólových umělců.
Jako nealkoholické se podle evropské legislativy označuje pivo, které obsahuje půl procenta alkoholu a méně. Míchané nápoje z piva, jako je radler, na druhé straně sice mívají nižší obsah alkoholu, ale mezi nealkoholické nápoje nepatří.