Produkce foie gras ve Francii by letos poprvé po pěti letech měla vzrůst
Produkce foie gras, tedy ztučnělých jater vodních ptáků, ve Francii by v letošním roce měla poprvé po pěti letech vzrůst, protože Francie spustila očkování kachen proti ptačí chřipce, která v posledních letech ničila chovy. Na vývoz však budou mít negativní dopad zákazy některých zemích, uvedla skupina producentů Cifog.
Paříž 22. října (ČTK) - Francie patří k zemím, které nejvíce postihlo celosvětové rozšíření vysoce patogenní ptačí chřipky, která v minulých letech narušila dodávky drůbeže a vajec a způsobila prudký růst cen v mnoha částech světa. V rámci boje s touto nemocí začala Francie tento měsíc očkovat 64 milionů kachen. Stala se tak prvním vývozcem drůbeže, který začal s očkováním, a mezi producenty foie gras to vzbudilo naději, že se podaří ukončit jejich krizi.
Cifog očekává, že produkce foie gras se letos zvýší o 20 procent na 9855 tun, když loni se propadla o 35 procent. Zůstane však stále 26 procent pod průměrem z předchozích pěti let a poloviční ve srovnání s údajem před deseti lety. Vyšší náklady na chov, včetně nákladů na vakcinaci, by pak měly letos zvýšit cenu foie gras o pět procent.
Francouzská vakcinační kampaň však přiměla několik zemí, aby zavedly zákaz na francouzskou drůbež. Je mezi nimi i Japonsko, které je s podílem deset procent hlavním vývozním trhem pro francouzská foie gras mimo Evropu. Zákaz dovozu zavedly také Spojené státy a Kanada, i když Kanada od té doby změnila zákaz jen na nezpracované syrové produkty, dodal Cifog.
Stále více vlád se sice zabývá možností očkování proti ptačí chřipce, které by mohlo být způsobem, jak virus omezit, většina největších světových producentů drůbeže se ale očkování brání. Mají obavy, že by mohlo zamaskovat šíření ptačí chřipky a vyvolat zákazy obchodu, napsala agentura Reuters.
Francie je předním producentem i konzumentem foie gras. Vykrmování kachen a hus pro foie gras je však velmi kontroverzní, protože tato metoda je považována za krutou.