Prodej piva v plastech roste i moravskoslezským minipivovarům
Pivovarům v Moravskoslezském kraji v poslední době roste množství piva prodaného v plastových či skleněných lahvích a plechovkách na úkor sudového piva.
Ostrava 2. října (ČTK) - Pivovarům v Moravskoslezském kraji v poslední době roste množství piva prodaného v plastových či skleněných lahvích a plechovkách na úkor sudového piva. V plechovkách je od letoška nově k dostání pivo uvařené v ostravském pivovaru Ostravar. Větší zájem o piva v plastu či skle registrují i minipivovary.
Mluvčí Plzeňského Prazdroje, pod který patří i nošovický pivovar Radegast, Jitka Němečková uvedla, že pivovar podobně jako celý pivní trh zaznamenává nárůst piva v lahvích a plechovkách na úkor sudů. Podíl piva Radegast prodaného v plechovkách stejně jako u ostatních produktů skupiny aktuálně přesahuje deset procent. "Náklady na výrobu plechovek se v poslední době zvýšily, protože výrazně stoupá cena hliníku. Jen za poslední rok vzrostla jeho cena zhruba o 17 procent," uvedla Němečková. Radegast se do plechovek stáčí v Plzni, ani Ostravar ze společnosti Pivovary Staropramen nemá stáčecí linku v Ostravě.
Manažerka značky Ostravar Pavla Ličková uvedla, že doplnit sortiment baleného piva o novou edici jedenáctistupňového plechovkového piva se Ostravar rozhodl letos před letními prázdninami na základě výrazně vyšší poptávky po pivu v plechovkách. Ličková uvedla, že pivovar Ostravar ale patří ke světlým výjimkám na trhu, neboť se mu stále daří držet vyšší odbyt sudového piva ve srovnání s prodeji piva v lahvích a v plechovkách. Je to podle ní výsledek dlouhodobé práce s restauracemi a vliv má i investice do nového segmentu značkových restaurací Ostravarna. "V současné době prodáváme 67 procent sudového piva a 33 procent baleného piva," uvedla Ličková.
Manažer ostravského Zámku Zábřeh a člen prezidia Českomoravského svazu minipivovarů Radovan Koudelka ČTK řekl, že větší zájem o pivo v plastových či skleněných lahvích se projevuje i v minipivovarech. Převládá přitom pivo v plastech, protože tato technologie je pro minipivovary dostupnější.
"Přibývá minipivovarů nebo malých pivovarů, které chtějí trošku rozšířit svoji produkci a nechtějí být závislé jenom na prodeji v hospodách. Už i větší supermarkety se snaží nabízet pro zpestření nabídky piva z minipivovarů," řekl Koudelka.
V zábřežském minipivovaru činí podíl piva prodaného v plastových lahvích okolo tří procent. "Takové ty trendové pivovary, které vaří širokou škálu speciálních svrchně kvašených piv a nabízejí to v plastech, tam to může být i 30 procent celkové produkce. U těch tradičnějších pivovarů, jako jsme my, je ten podíl podstatně menší. Ale pořád u minipivovarů v drtivé většině převládá sudové pivo," řekl manažer.
Ruční plnička přijde podle něj řádově na 10.000 korun, nový lahvovací poloautomat už stojí okolo 200.000 korun. "Plnění je pro maličké pivovary časově náročné. Řádově za hodinu naplníme ručně 30 pet lahví, to samozřejmě zvedá cenu. Je to takový doplňkový program, lidé to berou jako dárek, suvenýr," řekl Koudelka.
Majitel ostravského Pivovarského domu Jiří Štverka potvrdil, že zájem o pivo v plastových lahvích roste. "Nejde ale o nic dramatického, je to v jednotkách procent. Už prodáváme v plastu několik let. Nebyla to moc velká investice, stáčíme ručně," řekl Štverka.