Prodej Olomouckých tvarůžků opět roste a firma A.W. je v zisku
Výroba Olomouckých tvarůžků po předchozích problémech s jakostí a odbytem opět jede na plné obrátky.
Loštice (Šumpersko) 11. ledna (ČTK) - Výroba Olomouckých tvarůžků po předchozích problémech s jakostí a odbytem opět jede na plné obrátky. Firma A.W. z Loštic na Šumpersku, která je jediným výrobcem tohoto pikantního sýra s nezaměnitelným aroma, díky tomu v roce 2015 zvýšila prodej tvarůžků o 16 procent a vrátila se do ziskového hospodaření. Prodej Olomoucký tvarůžků pokračoval v růstu i v prvních měsících loňského roku. ČTK dnes informaci získala z výroční zprávy firmy A.W.
Prodej Olomouckých tvarůžků se v roce 2015 zvýšil ze 1784 tun v roce 2014 na 2077 tun. Za první čtyři měsíce loňského roku pak meziročně vzrostl o tři procenta na 668 tun. Tržby společnosti A.W. se předloni zvýšily o 17 procent z 269 milionů korun na bezmála 315 milionů korun. Firma v roce 2015 vykázala čistý zisk 43 milionů korun, zatímco o rok dříve měla ztrátu 8,5 milionu korun.
"Překonáním problémů s jakostí výrobků koncem roku 2014 se hospodářská situace společnosti stabilizovala, což se projevilo obnovením tvorby zisku," komentovalo ve výroční zprávě hospodářské výsledky vedení A.W.
V předchozích letech měla společnost A.W. problémy s odbytem. V roce 2012 snížila prodej tvarůžků o 45 tun z 1958 tun v roce 2011 na 1913 tun, což odpovídalo dvouprocentnímu poklesu. Firma se tehdy podle jejího vedení potýkala se slabší kupní sílou obyvatelstva, která souvisela s hospodářskou krizí. V roce 2013 pak prodej Olomouckých tvarůžků klesl meziročně už o 279 tun na 1634 tun. Firma A.W. totiž musela pozastavit výrobu, protože Státní zemědělská a potravinářská inspekce zaznamenala v maloobchodní síti zvýšené množství plesnivých tvarůžků. Společnost A.W. proto zpřísnila kontroly všech vstupních surovin, avšak odborníci zdroj kontaminace nezjistili. Stejně dopadly kontroly zaměřené na celý výrobní proces.
Karta se začala obracet až v roce 2014, kdy společnost A.W. zvýšila prodej tvarůžků o deset procent na 1784 tun. Hospodaření společnosti A.W. tehdy ale navzdory rostoucí poptávce sklouzlo do červených čísel, když po zisku 2,5 milionu korun v roce 2013 vykázala ztrátu 8,5 milionu korun. Ceny tvarůžků v posledních letech vzrostly, jelikož zdražil tvaroh, který je základní surovinou pro jejich výrobu. Zároveň se zvyšují i náklady na energie či dopravu. V Česku se přitom společnost A.W. musí vypořádat s konkurencí tvarůžků dovážených z Německa a Rakouska, které prodávají například obchodní řetězce Albert či Kaufland.
Olomoucké tvarůžky jsou jediným původním českým sýrem. Jejich historie na Hané spadá do 15. století. Tvarůžky z Loštic získaly v roce 2010 chráněné zeměpisné označení EU. Češi o jejich zařazení na unijní seznam usilovali šest let. Problém byl v tom, že Němci a Rakušané chtěli, aby právo vyrábět tyto potraviny měli i potomci sudetských Němců, kteří žijí v Německu a Rakousku.