Prodej Olomouckých tvarůžků loni začal opět růst, výrobce chystá nový závod
Prodej tradičních Olomouckých tvarůžků po poklesu v roce 2012, který zavinila hospodářská krize, se začal loni opět zvyšovat. Vyplývá to z výroční zprávy jediného výrobce Olomouckých tvarůžků, společnosti A.W. z Loštic na Šumpersku.
Loštice (Šumpersko) 31. března (ČTK) - Prodej tradičních Olomouckých tvarůžků po poklesu v roce 2012, který zavinila hospodářská krize, se začal loni opět zvyšovat. Vyplývá to z výroční zprávy jediného výrobce Olomouckých tvarůžků, společnosti A.W. z Loštic na Šumpersku. Firma od loňska připravuje stavbu nového závodu s výrazně vyšší výrobní kapacitou, než má provoz v centru Loštic.
V roce 2012 společnost A.W. snížila prodej tvarůžků o 2,3 procenta ze 1958 tun v roce 2011 na 1913 tun. Společnost A.W. se tehdy podle jejího vedení potýkala s poklesem kupní síly obyvatelstva. Na druhou stranu rostla cena tvarohu, který je základní surovinou pro výrobu tvarůžků, a zvyšovaly se i náklady na energie či dopravu, takže ceny tvarůžků na pultech obchodů vzrostly.
O loňského ledna do dubna už statistiky A.W. vykázaly nárůst prodeje o sedm procent z 611 tun ve stejném období roku 2012 na 652 tun. Vedení společnosti ale upozornilo, že v následujících měsících to firma nebude mít jednoduché, protože porostou ceny tvarohu a zostří se konkurence na trhu, což bude mít za následek tlak obchodních řetězců na ceny tvarůžků.
V posledních letech se podle jednatelů společnosti A.W. také zvyšuje podíl tvarůžků prodaných prostřednictvím akčních nabídek, které sice mají pozitivní vliv na množství prodaného zboží, ale za cenu poklesu průměrné ceny. Akční nabídky zvyšují náklady na výrobu, která se musí vyrovnat s výkyvy poptávky. Firmy navíc musí obchodníkům platit různé poplatky.
Společnost A.W. v roce 2012 zvýšila tržby za prodej tvarůžků meziročně o čtyři procenta z 256 milionů korun v roce 2011 na 266 milionů korun. Za první čtyři měsíce loňského roku ale její tržby klesly o 13 procent na 78 milionů korun. Firma v roce 2012 exportovala tvarůžky v hodnotě 23 milionů korun, a to především do Polska, Maďarska a na Slovensko.
V Česku se společnost A.W. musí v posledních letech vypořádat s konkurencí Harckých sýrů dovážených z Německa a Rakouska, které prodávají například obchodní řetězce Albert či Kaufland. Přesto je firma A.W. zatím zisková. V roce 2011 zvýšila čistý profit z 29 milionů korun v roce 2010 na 35,4 milionu korun a loni na 44 milionů korun.
Firma A.W. v Lošticích chce v následujících třech až pěti letech postavit nový závod, aby mohla až ztrojnásobit výrobu tvarůžků. Historickou výrobnu v centru města už nelze rozšířit. "Naše současná výrobní kapacita činí zhruba 2000 tun tvarůžků a nový provoz je dimenzován až na 3500 tun," řekl loni ČTK jednatel A.W. Karel Hlaváček.
Olomoucké tvarůžky jsou jediným původním českým sýrem. Jejich historie na Hané spadá do 15. století. Tvarůžky z Loštic získaly v roce 2010 chráněné zeměpisné označení EU. Češi o jejich zařazení na unijní seznam usilovali šest let. Problém byl v tom, že Němci a Rakušané chtěli, aby právo vyrábět tyto tradiční potraviny měli i potomci sudetských Němců, kteří žijí v Německu a Rakousku.