Pro Devro Jilemnice byl rok 2015 rekordním, firma chce posílit výrobní kapacitu
Pro výrobce potravinářských střívek Devro (dříve Cutisin) v Jilemnici na Semilsku byl rok 2015 rekordním. Hospodaření skončilo čistým ziskem 1,208 miliardy korun, což je téměř čtyřicetiprocentní meziroční nárůst.
Jilemnice (Semilsko) 3. května (ČTK) - Pro výrobce potravinářských střívek Devro (dříve Cutisin) v Jilemnici na Semilsku byl rok 2015 rekordním. Hospodaření skončilo čistým ziskem 1,208 miliardy korun, což je téměř čtyřicetiprocentní meziroční nárůst. Tržby stouply zhruba o pět procent na 3,503 miliardy korun. K výsledkům pomohl růst odbytu v severní a jižní Americe a v Asii, oslabení kurzu koruny a také pokles cen energií, uvedl ve výroční zprávě ředitel Devra Michal Štoček.
Devro je exportní společností, 94 procent jeho produkce míří do zahraničí. V roce 2014 skončilo hospodaření firmy ziskem téměř 870 milionů korun při celkových tržbách přes 3,349 miliardy korun. "Ve srovnání s minulým rokem se mírně změnila struktura prodejů, klesl objem nakupovaného zboží, které bylo nahrazeno vlastními produkty," doplnil Štoček. Výrazně se podle něj zvýšil prodej jedlých kroužkových střev Rondo, který meziročně stoupl o 18 procent.
I v loňském roce pokračoval podnik v modernizaci technologických zařízení a ve zvyšování efektivity výroby primárně v oblasti jedlých kolagenních střev. Do výzkumu a vývoje dala loni firma více než 44 milionů korun. Devro také počítá s dalším rozšířením výroby jedlého kolagenního párkového střeva, na kterou loni dostalo investiční pobídku. Projekt za 1,527 miliardy korun by měl zaměstnat dalších 120 lidí a podle Štočka by se měl začít realizovat v příštím roce.
Jilemnická firma vyrábí umělá potravinářská střeva určená masným a drůbežářským podnikům. Je součástí nadnárodní skupiny Devro se sídlem ve Skotsku. Podnik patří k největším zaměstnavatelům v Libereckém kraji. Ve svých závodech v Jilemnici a ve Slavkově u Brna zaměstnával na konci loňského roku 1059 pracovníků, většinu z nich v Podkrkonoší.