Přímo u věznice pracuje 200 odsouzených žen, balí čokoládu a cukrovinky
Světlá nad Sázavou (Havlíčkobrodsko) 27. června (ČTK) - Dvě stovky odsouzených žen pracují ve výrobní hale Levimo společnosti Lion Products, která byla dnes otevřena v těsné blízkosti věznice ve Světlé nad Sázavou.
Světlá nad Sázavou (Havlíčkobrodsko) 27. června (ČTK) - Dvě stovky odsouzených žen pracují ve výrobní hale Levimo společnosti Lion Products, která byla dnes otevřena v těsné blízkosti věznice ve Světlé nad Sázavou. Ženy balí čokolády a cukrovinky. Hala navazuje přímo na areál věznice. Podle generálního ředitele Vězeňské služby ČR Petra Dohnala je to první projekt svého druhu v České republice, v němž se prolíná zájem Vězeňské služby a soukromého investora.
"Budování výrobních hal navazujících na věznice případně haly jako součást věznic je přesně to, kam by se vězeňská služba měla posouvat v otázce zaměstnávání vězňů," řekl novinářům Dohnal. Podobný projekt se podle něj připravuje také ve věznicích v Plzni a Rapoticích na Třebíčsku.
Aktuálně je v ČR kolem 22.000 vězňů, jejich zaměstnanost se podle Dohnala pohybuje kolem 50 procent. "Za prvních pět měsíců letošního roku jsme nově našli práci pro 700 vězňů, přitom za celý rok 2015 to bylo 580 vězňů," řekl Dohnal. Většina vězňů podle něj pracovat chce, ale všichni nejsou zaměstnatelní. "Někteří jsou nemocní, jiní agresivní," řekl Dohnal. Optimální zaměstnanost by se podle Dohnala měla pohybovat kolem 80 procent.
Pro světelskou věznici je podle ředitelky Gabriely Slovákové belgická společnost Lion Products významným partnerem. Ve věznici je z 800 odsouzených žen zaměstnáno asi 65 procent. Dojíždějí do Kosteleckých uzenin, dřevozpracující firmy v Jitkově a do firmy Jipocar u Jihlavy, kde například obsluhují mycí linky. Více než sto žen už je zaměstnáno v humpoleckém závodě belgické firmy Lion Products.
Z věznice je zajištěný přímý vstup do haly koridorem, který by měl být hotov koncem letošního roku. "Hala je v podstatě malá věznice s plným střežením," uvedla Slováková. Mohou tam proto pracovat i ženy odsouzené za závažnou trestnou činnost, které nemohou za prací ven z věznice, pokud projeví zájem a získají potravinářský průkaz. Zatím v hale pracuje 200 odsouzených ve dvou směnách, v budoucnu jich lze zaměstnat až 254.
Odsouzené ženy balí cukrovinky významných belgických značek, které se distribuují do celého světa. Podle Slovákové pověsti firmy u zákazníků nijak neškodí, že zaměstnává odsouzené ženy. "Je důležité, aby vězni pracovali. Sociální aspekt je spíš ve prospěch firmy, než že by to vadilo zákazníkům," řekla Slováková.
Celková investice do nové haly s užitnou plochou 2500 čtverečních metrů se podle projekčního manažera firmy Lion Products Dalibora Pecha pohybuje kolem 1,5 milionu euro (asi 40,7 milionu korun). Stavba včetně zázemí pro vězeňskou službu a oplocení areálu se obešla bez dotací, je financována pouze vlastními prostředky soukromého investora. Kromě odsouzených pracuje v hale i 40 civilních zaměstnanců. Podle starosty Světlé Jana Tourka to významně přispívá ke snížení nezaměstnanosti, která na Světelsku dosahuje přibližně šesti procent.