Před 90 lety vyrobila božkovská likérka Stock svůj první fernet
Likérka Stock v Plzni-Božkově je největším českým podnikem svého druhu. Za svůj úspěch vděčí v nemalé míře bylinnému likéru fernet, jehož výrobu zahájil v Božkově italský zakladatel značky Lionello Stock před 90 lety.
Praha 5. června (ČTK) - Likérka Stock v Plzni-Božkově je největším českým podnikem svého druhu. Za svůj úspěch vděčí v nemalé míře bylinnému likéru fernet, jehož výrobu zahájil v Božkově italský zakladatel značky Lionello Stock před 90 lety, 6. června 1927.
Stock, jehož společnost z Terstu proslula především koňakem Stock Cognac Medicinal, koupil božkovskou Plannerovu palírnu, která do té doby vyráběla především pivní pálenku, v roce 1920. Po skončení první světové války totiž Terst, doposud největší přístav habsburské monarchie, připadl Itálii a pro Stocka se tradiční středoevropské trhy staly trhy zahraničními s řadou celních bariér. Proto se rozhodl vytvořit pobočky v jednotlivých zemích bývalé monarchie. V Božkově nejprve lahvoval dovezenou produkci, postupně zde začal i s výrobou.
Do výroby fernetu se Lionello Stock pustil v roce 1927 poté, co italská konkurenční společnost Branca porušila dohodu a začala vyrábět koňak. Koňaky, brandy a další vinné destiláty měl na základě gentlemanské dohody na trhy dodávat Stock, Fratelli Branca Distillerie zase hořké bylinné likéry, tzv. fernety. Stock proto oprášil starý rodinný recept, jehož původ sahá k pokusům italských mnichů vyrobit bylinný nápoj proti bolestem žaludku, a začal vyrábět Fernet Stock. Jeho základem je řada výhradně přírodních ingrediencí z různých koutů světa.
V Božkově byla vyrobena první várka v červnu 1927 a záhy si získala velkou oblibu. Přispěla k tomu i příznivá cena, kterou mohla likérka nabídnou, neboť pro fernet nepotřebovala drahý vinný líh. Božkovská likérka taky prodej podporovala tehdy moderními metodami, krom plakátů a cedulí také například využívala neonové reklamy, malby na štítech budov, restaurace vybavoval podtácky, skleničkami, popelníky, talíři i firemní zrcadly. Stock začal jako jeden z prvních s rozhlasovou reklamou, zorganizoval i spotřebitelskou soutěž o motocykl Ogar a do propagace fernetu dokonce zapojil i Spejbla a Hurvínka.
Zlaté časy skončily s německou okupací Československa v roce 1939. Německá správa propustila většinu "neárijských" zaměstnanců. Práci a pravděpodobně i život zachránila znalost tajné receptury fernetu tehdejšímu destilatérovi Arnoštu Müllerovi, který, ač byl židovského původu, přečkal v likérce celou válku.
Po válce firma přešla pod národní správu. V roce 1947 se vrátila do rukou Lionella Stocka, avšak už o rok později byla znárodněna a začleněna do Západočeských lihovarů a konzerváren. Značka Fernet Stock však z komunistického Československa nezmizela. Zakladatel sice přišel o majetek, zůstala mu však práva k značkám, za které pobíral z Božkova platby, pro Československo však povolil jejich bezplatné využívání.
Fernet tak zůstal oblíbenou lihovinou, jelikož se však režim zdráhal uvolnit nedostatkové devizy na nákup surovin, byl občas nedostatkovým zbožím. To se změnilo po pádu komunistického režimu, kdy se božkovská likérka stala opět samostatnou společností. V roce 1993 odkoupil od státu 51 procent akcií jeho původní majitel - Stock Trieste, kterého v roce 1995 ovládl německý koncern Eckes. Koncem roku 2007 byla likérka Stock Plzeň převzata společností Oaktree Capital Management a stala se součástí mezinárodní skupiny Stock Spirits Group.
Výroba Fernetu Stock nyní začíná v pálenici Prádlo poblíž Nepomuku, kde se minimálně čtyři měsíce macerují byliny dovezené z různých míst, mimo jiné z Pyrenejí, Kamerunu a Indonésie. Složení je tajné, přesnou recepturu znají pouze dva zaměstnanci společnosti. Společnost pouze zveřejnila, že likér se vyrábí ze 14 bylin a že na výrobu se mimo jiné používá hořcový kořen, chininová kůra, nať zeměžluče a heřmánek římský.