Před 125 lety se narodil majitel vizovické palírny Rudolf Jelínek
Podnikatel, majitel vizovické palírny, nesoucí jeho jméno, Rudolf Jelínek, se narodil 20. června 1892 ve Vizovicích. První palírnu převzal spolu s bratrem Vladimírem po otci a nazval ji Zikmunda Jelínka synové.
Praha 19. června (ČTK) - Podnikatel, majitel vizovické palírny, nesoucí jeho jméno, Rudolf Jelínek, se narodil 20. června 1892 ve Vizovicích. První palírnu převzal spolu s bratrem Vladimírem po otci a nazval ji Zikmunda Jelínka synové. Poté bratři koupili neprosperující palírnu Razov a přenesli tam část výroby. V roce 1926 se bratři rozdělili a začali podnikat samostatně. Historie výroby destilátů na Valašsku ale sahá ještě více do minulosti, první písemný doklad o existenci palírny pochází již z roku 1585.
Rudolf Jelínek propůjčil palírně Razov své jméno a zahájil výrobu košer destilátů, při níž se používají suroviny a postupy, které jsou v souladu s pravidly židovské víry. Od roku 1934 si Jelínkova firma kvůli zahájení vývozu do USA pořídila mezinárodně uznávané certifikáty. V roce 1940 Jelínek firmu prodal a 29. září 1944 zemřel v koncentračním táboře v Osvětimi.
Pokračovatelem rodinné tradice se stal jeho syn Jiří, kterému byla v roce 1948 firma znárodněna. Likérka se poté stala na dlouhou dobu pobočným závodem státního podniku Slovácké konzervárny Uherské Hradiště. Současná akciová společnost vznikla v roce 1994 vyčleněním závodu ze Slováckých konzerváren a jeho privatizací.
Likérka v současnosti nabízí kromě tradiční slivovice také hruškovice, jablkovice, meruňkovice a třešňovice, dále řadu 14 netradičních pálenek, vyrobených například z lesních plodů, ale i whisky, vodky, nebo bylinné likéry. Likérka má vlastní sady o rozloze 163 hektarů. Zisk vizovické likérky Rudolf Jelínek v roce 2016 vzrostl o devět procent na 29,2 milionu korun. Tržby za prodej vlastních výrobků klesly o sedm procent na 389 milionů korun. Výnosy likérky činily téměř 440 milionů korun.