Před 100 lety si nechal dánský imigrant v USA Nelson patentovat nanuk
Nanuk, neboli mražený smetanový krém v čokoládě na dřevěném držátku, zná asi každý milovník zmrzlinových pochoutek. Zmrzlinu tohoto typu s názvem Eskimo Pie (eskymácký koláč) si 24. ledna 1922 nechal patentovat dánský imigrant ve Spojených státech Christian Kent Nelson. K nápadu na vyrobení zmrzliny obalené v čokoládě přiměl učitele a cukráře Nelsona z města Onawa v americkém státě Iowa zážitek z jeho vlastní cukrárny.
Washington/Praha 23. ledna (ČTK) - Do Nelsonova obchodu jednoho dne zavítal chlapec, který se dlouho nemohl rozhodnout, zda si za své drobné peníze koupí spíš zmrzlinu nebo čokoládovou tyčinku. Nelsona tedy napadlo obě pochutiny spojit a po několika pokusech přišel se zmrzlinou v čokoládě, kterou nazval I-Scream Bar. V roce 1921 se dohodl s místním výrobcem čokolády Russellem C. Stoverem na její masové výrobě pod novým obchodním názvem Eskimo Pie a na založení stejnojmenné firmy. S novým výrobkem zaznamenal Nelson se Stoverem značný úspěch, již během roku 1922 prodávali až milion kusů této zmrzliny denně.
Zakladatelé firmy ještě ve 20. letech svůj podíl prodali a americké soudy v roce 1928 patent na Eskimo Pie zrušily. Ve 20. letech byla ve Francii založena společnost Esquimo-Brix, která vyráběla tuto zmrzlinu bez dřevěného držátka a v Rakousku se od roku 1927 prodávalo eskimo na dubovém dřívku. Stover v USA založil další továrny na cukrovinky a Nelson po několikaleté pauze, kdy si užíval vydělaných peněz, začal pracovat pro obalovou firmu Reynolds Metals. Nelson zemřel v roce 1992 ve věku 99 let.
"Je to malý, geometricky řečeno, hranol, asi tak 9 cm x 4 cm x 3 cm, politý ztuhlou čokoládou, a z čeho myslíte, že ten hranol je? Zmrzlina, samá zmrzlina, a přes ní kolem dokola čokoláda. Jeden člověk to tu vynašel před třemi roky, patentoval, patent prodal a dnes — samozřejmě — je milionářem," napsali o eskimu v roce 1925 československé Národní listy. V roce 1934 požádal židovský obchodník Emil Probst v Praze o povolení živnosti na výrobu a velkoprodej cukrovinek a také zmrzliny v čokoládě nazvané Eskimo. Jeho podnikání skončilo o pět let později, kdy byla celá Probstova rodina deportována do koncentračního tábora v Terezíně.
V roce 1938 představila pražská firma Vašata a spol. ve svém automatu na Václavském náměstí vlastní zmrzlinu v čokoládě pod názvem Nanuk. Její receptura vycházela z americké zmrzliny Eskimo-Pie a její název odkazoval k inuitskému lovci Nanukovi, hlavnímu protagonistovi stejnojmenného filmu Roberta Flahertyho z roku 1922. V Československu vyráběl zmrzlinu pod názvem Eskymo i Nanuk po roce 1948 Laktos a velkou popularitu si také získal od roku 1962 dodnes vyráběný tvarohový Míša.
Americká společnost Dreyer´s Grand Ice Cream, která je současným výrobcem slavného výrobku, před nedávnem jeho název změnila. Označení Eskimo Pie totiž podle některých kritiků uráželo původní kmen Inuitů žijících na Aljašce, neboť "eskymák" je chápán jako pohrdavé označení těchto původních obyvatel. "Jsme zavázáni být součástí řešení rasové nerovnosti a uznáváme, že název je nevhodný," sdělila společnost v tiskové zprávě. Od roku 2021 se tak zmrzlina jmenuje Edy´s Pie podle Josepha Edyho, jednoho ze zakladatelů firmy Dreyer´s.