Pražské vodovody a kanalizace loni snížily zisk a dokončily letošní snímkování vodovodů
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) loni snížily meziročně zisk o necelých 36 procent na 353,3 milionu Kč. Obrat společnosti zásobující pitnou vodou Prahu a část středních Čech, loni stoupl o 3,6 procenta na 8,06 miliardy Kč. Firma, ve které vlastní nadpoloviční většinu akcií firma Veolia, to uvedla ve své výroční zprávě umístěné do Sbírky listin. Hospodaření ovlivnila podle dokumentu pandemie.
Praha 17. srpna (ČTK) - Do firmy před několika majetkově vstoupila městská Pražská vodohospodářská společnost (PVS), od níž mají PVK do roku 2028 pronajatou vodohospodářskou síť. Hlavní město podle zprávy obdrží polovinu ze zisku PVK.
"Přes nepříznivou situaci ovlivněnou pandemií PVK během celého roku 2020 zajišťovaly plynulé dodávky kvalitní pitné vody, odkanalizování a čištění odpadních vod. Covid-19 je vysoce citlivý na chlor a UV záření, proto je pitná voda proti viru covid-19 chráněna," píše se ve zprávě.
Tržby za vodné klesly PVK meziročně o 0,5 procenta, což je podle firmy dané nižší spotřebou obyvatel. Průměrná spotřeba vody loni činila 112 litrů na osobu a den, meziročně tak o dva litry na osobu a den klesla. "Snížení spotřeby pitné vody ovlivnilo zastavení turistického ruchu, uzavření hotelů, restaurací, obchodů a provozoven služeb," uvádí firma. Stočné se loni meziročně zvýšilo o 4,7 procenta.
PVK odhalila na základě jarního satelitního snímkování 50 skrytých úniků z vodovodních potrubí. Snímkování na levém břehu Vltavy od Suchdola po Zbraslav odhalilo 207 možných úniků, které poté prověřili pracovníci firmy. ČTK to dnes sdělil mluvčí společnosti Tomáš Mrázek, podle kterého nyní firma úniky postupně odstraňuje.
"Předpokládaná úspora odstraněných poruch činí 400.000 na měsíc v nákladech na úpravu pitné vody. Návratnost projektu se tak pohybuje v řádu čtyř, pěti měsíců," uvedl manažer útvaru hospodaření s vodou a ekologie PVK Jan Kobr. PVK letos mapovaly s pomocí satelitů vodovodní síť podruhé, další snímkování chystají na jaro příštího roku.
Firma využívá technologii vyvinutou izraelskou firmou Utilis. Zařízení nesené družicí svým senzorem zachycuje vyslané radarové impulzy, které dokážou rozlišit, zda se jedná o povrchovou, odpadní, nebo pitnou vodu. Systém je funkční bez ohledu na počasí a radarové odrazy pronikají do hloubky až tří metrů pod povrch.
Letošní mapování se týkalo asi 1000 kilometrů vodovodní sítě. Loňské se zaměřilo na území od Nového Města po Pankrác a pokrylo asi poloviční délku potrubí. Systém tehdy označil 45 oblastí s potencionálním únikem pitné vody a při následném průzkumu pracovníci v terénu potvrdili 26 z nich.
Ztráty pitné vody v Praze loni dosáhly 12,91 procenta, v roce 2000 přesahovaly jednu třetinu vyrobeného množství vody, a v roce 1996 dokonce více než 43 procent.
PVK zásobují pitnou vodou 1,33 milionu obyvatel Prahy a dalších 225.000 obyvatel Středočeského kraje. Stoková síť v Praze je dlouhá 3730 kilometrů a délka kanalizačních přípojek dosahuje 1007 kilometrů. Praha má k dispozici Ústřední čistírnu odpadních vod v Bubenči a 20 pobočných čistíren v okrajových částech metropole.
Akcionářem PVK se v roce 2018 stala firma PVS založená hlavním městem. Za 49 procent akcií PVK zaplatila francouzské společnosti Veolia 1,75 miliardy korun. Poté také vyměnila členy představenstva a dozorčí rady společnosti. Zbytek akcií vlastní Veolia.