Prazdroj zdraží lahve a plechovky, ceny čepovaných piv nezmění. Konkurence většinou vyčkává
Plzeňský Prazdroj zdraží od 1. listopadu lahvová a plechovková piva v průměru o 0,7 procenta. Ceny sudových a tankových piv všech typů zůstanou stejné. Tímto krokem chce největší český pivovar přitáhnout Čechy zpět do restaurací, hospod a barů.
Plzeňský Prazdroj zdraží od 1. listopadu lahvová a plechovková piva v průměru o 0,7 procenta. Ceny sudových a tankových piv všech typů zůstanou stejné. Tímto krokem chce největší český pivovar přitáhnout Čechy zpět do restaurací, hospod a barů, řekla ČTK jeho mluvčí Kateřina Krásová. Zdražovat budou také některé menší regionální pivovary, například náchodský Primátor či vyškovský pivovar. Naopak velcí konkurenti Prazdroje, jako je skupina Heineken či Budějovický Budvar, zatím prý zdražovat nebudou.
Prazdroj zdražoval naposledy loni v říjnu, a to v průměru o tři procenta, nejvíce lahvová piva. V novodobé historii Prazdroje jde o nejmenší meziroční zvýšení cen. Konkrétní zdražení lahvových a plechovkových piv Pilsner Urquell, Gambrinus, Radegast a Velkopopovický Kozel firma neuvedla. Podle mluvčí závisí ceny i na obchodnících. Prodejní ceny v jednotlivých obchodech se tak mohou lišit. "Při úpravě cen jsme zohlednili zvýšení výrobních nákladů. Nicméně, ke zvýšení cen dochází v průměru pouze o 0,7 procenta, což je pod úrovní inflace," uvedla Krásová. Podle ní se zdražení týká "vybraných značek a typů balení piva v plechovkách a lahvích".
V předchozích letech zpravidla poté, co zdražil lídr trhu, zvýšili ceny i jeho největší konkurenti. Tuzemská pivovarská trojka, skupina Heineken, podle svého mluvčího Jiřího Hauptmanna v tuto chvíli zvyšovat ceny piva nehodlá, naposledy tak učinila loni v prosinci. "Máme nezávislou cenovou politiku. Případné zdražení našeho piva závisí na vývoji cen surovin, energií a dalších vstupů. Tyto ceny zatím přesně neznáme, protože u řady položek o cenách teprve vyjednáváme a nemůžeme provést příslušné kalkulace," řekl ČTK mluvčí Budějovického Budvaru Petr Samec. O případné úpravě cen piva bude pivovar nejprve informovat své obchodní partnery.
Od listopadu zdraží pivo náchodský pivovar Primátor. Růst cen bude v jednotkách procent a týká se celého sortimentu. Pivovar ceny neměnil poslední tři roky a trvalý růst cen vstupů se nyní musí do cen promítnout, řekl dnes ČTK ředitel pivovaru Josef Hlavatý. Zdražení náchodského piva není podle něj reakcí na Prazdroj a s rozhodnutím největšího českého pivovaru nemá souvislost. Hlavatý připomněl, že růst cen vstupů, zejména energií a surovin pro výrobu piva, již podnik nemohl do marží vstřebat.
O zdražení uvažuje i vyškovský pivovar. Podle jeho ředitele Miloše Hrábaka podnik nyní kalkuluje ceny surovin. "Částečně vzrostla cena chmele. Zdražení piva nemohu zatím vyloučit. Pokud k němu dojde, tak ale až v příštím roce," uvedl Hrabák. "V letošním roce se ke zdražování piva nechystáme," řekla dnes ČTK Petra Winklerová, mluvčí Pivovaru Svijany, který je největším v Libereckém kraji. Zdražovat se zatím nechystá ani konkurenční Pivovar Konrad ve Vratislavicích.
Pivo nezdraží ani přerovský Pivovar Zubr. Ceny zůstanou nezměněny u sudového, lahvového i plechovkového piva, řekl dnes ČTK ředitel Pivovaru Zubr Tomáš Pluháček. Ceny nebude aktuálně upravovat ani skupina Pivovary Lobkowicz, řekla ČTK její mluvčí Barbora Kameníková. Pokles prodeje čepovaného piva hlásí české pivovary tři roky. Nyní prodají podle pivovarských svazů v restauracích přes 43 procent piva, ještě v roce 2010 to bylo přes 50 procent. Výroba piva v Česku v letošním prvním pololetí klesla meziročně o dvě procenta. Na poklesu se podílelo chladné počasí a zhoršující se ekonomická situace.
ČTK