Prazdroj zahájil provoz linky na nové nápoje za 143 mil. Kč
Plzeňský Prazdroj zahájil provoz nové linky na výrobu piv s ovocnými šťávami, sladových nápojů a pšeničných piv, tedy takzvaných inovativních nápojů, jejichž prodeje nejvíce rostou.
Plzeňský Prazdroj zahájil provoz nové linky na výrobu piv s ovocnými šťávami, sladových nápojů a pšeničných piv, tedy takzvaných inovativních nápojů, jejichž prodeje nejvíce rostou. Investice za 143 milionů korun v plzeňském závodě posílí schopnosti podniku vycházet vstříc měnícím se přáním spotřebitelů, řekl ČTK marketingový ředitel největšího pivovaru v ČR Grant McKenzie.
"Jde o největší letošní investici Prazdroje do tří závodů v republice. Celkem letos budeme investovat do technologie kolem čtvrt miliardy korun, zhruba stejně jako loni," řekl manažer kapitálových projektů Jan Šik. Za deset let investoval Prazdroj v Česku 17 miliard Kč.
Linku uhradil pivovar z vlastních zdrojů. Má roční kapacitu 600.000 hektolitrů. "Do Plzně se tak mohla soustředit výroba piv Gambrinus a Birell smíchaných s ovocnými šťávami, sladového drinku Frisco (z Polska) a svrchně kvašeného pšeničného piva Fénix (z Nizozemska), které je nově také v lahvích. Až dosud Prazdroj využíval potřebné technologie pro výrobu těchto nápojů v sesterských pivovarech," uvedl McKenzie. Díky nové lince zvýší nákupy surovin a materiálu od českých dodavatelů.
"Základem českého pivního trhu bude nadále klasický ležák plzeňského typu. Stále populárnější ale budou méně tradiční nápoje, jako už je náš ochucený Gambrinus, sladový nápoj Frisco, nealkoholické pivo Birell smíchané s ovocnými šťávami a pšeničné pivo Fénix," uvedl šéf marketingu. Kromě růstu odbytu nových produktů počítá letos pivovar také s meziročně vyššími prodeji klasických ležáků. Podnik plánuje vyrábět na lince nové výrobky. "Do dvou týdnů představíme další produkt a do konce roku ještě jeden nebo dva," řekl McKenzie.
Kvůli změně životního stylu i stravy a hledání nových cest v nápojích roste v ČR už několik let poptávka po nealkoholických a ochucených pivech (radlerech) a pivních speciálech. Prazdroj například v květnu zveřejnil prognózu, že se do deseti let trh nealkopiv zdvojnásobí. "Podíl radlerů v ČR byl v roce 2010 asi 1,7 procenta z hodnoty prodaných piv v ČR, loni už 9,7 procenta," řekl McKenzie. Za tři roky se výšil počet značek z jedné na loňských 21. "Z toho je vidět, že spotřebitelé čekali, až se začne inovovat," dodal. Také klasická piva chce pivovar inovovat. Příkladem je jedenáctka Excelent zaměřená na mladé.
Pivovar, který má zhruba 45procentní podíl na českém pivním trhu, prodal loni v Česku 6,8 milionu hektolitrů piva, což byl meziroční mírný pokles o necelé jedno procento. Při zveřejnění prodejů v lednu uvedl, že oživení na domácím trhu zajistily hlavně novinky. Prazdroj zatím nezveřejnil čísla o loňském hospodaření. Loni v červnu oznámil výsledky dvou předchozích let, tedy za období od 1. dubna 2010 do loňského 31. března, kdy činil jeho zisk před zdaněním 8,08 miliardy Kč a tržby 27,096 miliardy Kč.
ČTK