Prazdroj začal zpracovávat letošní ječmen, kvalita je meziročně lepší
Pivovar Plzeňský Prazdroj začal zpracovávat ve vlastní sladovně první várky sladovnického ječmene z letošní sklizně. Této klíčové suroviny pro české pivo letos nakoupí od 140 tuzemských farmářů zhruba 150.000 tun.
Plzeň 23. října (ČTK) - Podle prvních laboratorních analýz je jeho kvalita z letošní úrody výrazně lepší než loni, kdy při sklizni pršelo, řekl dnes ČTK vedoucí sladovny plzeňského pivovaru Michal Šneberger. Prazdroj spolu se zemědělci a vědci už dva roky hledá cesty, jak pěstování této plodiny adaptovat na klimatickou změnu.
"První slad z letošního ječmene má velice dobrou dostupnost důležitých látek, jako jsou například škrob nebo enzymy, pro následnou výrobu piva," uvedl Šneberger. Pivovar podle něj pečlivě kontroluje zrna z každého kamionu, který ječmen přiveze.
Denně jich přijede zhruba 20. Pivovar odebírá vzorky z osmi náhodných míst a hloubek z každého závozu. Měří se například klíčivost, vlhkost, obsah bílkovin a škrobu a porovnává se i velikost zrn. Teprve pak může kamion složit zrno do sila, dodal Šneberger. Poté míří ječmen na máčírnu, kde získá potřebnou vlhkost, a postupuje na klíčení. Klíčící procesy se zastaví usušením na tzv. hvozdu. Vše trvá sedm dnů, a pak už ječmen čeká přesun do varny.
Prazdroj má jako jeden mála pivovarů v Česku vlastní sladovny v Plzni a v Nošovicích, kde si připravuje slad. "To nám dovoluje udržet si dokonalou kontrolu nad kvalitou našeho piva od naprostého začátku," řekl emeritní vrchní sládek Václav Berka. Takřka všechny značky pivovaru jsou nositelem chráněného zeměpisného označení České pivo. "Proto musíme používat pouze schválené odrůdy českého a moravského ječmene," dodal.
Prazdroj nejčastěji nakupuje odrůdy Bojos, Francin, Laudis, Manta a Štamgast. Celkem se jedná o 150.000 tun ročně, což představuje pěstební plochu asi 30.000 hektarů. Jarního ječmene se v Česku pěstuje hodně, ale dosáhnout sladovnické kvality je stále těžší. Pole, na nichž se v zemi pěstuje sladovnický ječmen, se také vlivem klimatické změny zmenšila. "Za 30 let klesla jeho plocha na polovinu. Stále je to sedm procent orné půdy v Česku, tedy velmi významná část," řekl manažer udržitelnosti Prazdroje Ivan Tučník. Aktuálně se ječmen pěstuje na 192.400 hektarech, jedenáctkrát větší ploše než vinice a čtyřicetkrát větší než české chmelnice.
Pomoci stabilizovat kvalitu a výnosy ječmene a potlačit velké výkyvy dané vlhkem a suchem, chce projekt Pro ječmen, iniciovaný před dvěma lety Prazdrojem, který na něj vydává 3,5 milionu korun ročně. Má zajistit plodině dostatek živin a vláhy a zvýšit její odolnost k výkyvům počasí. "Na vybraných polích se spolu s farmáři a vědci za dvou univerzit snažíme zlepšit kvalitu půdy a její schopnost zadržovat vodu. Projekt využívá high-tech měřicí technologie, které kombinuje s prvky regenerativního zemědělství," uvedl manažer udržitelnosti Prazdroje Tučník. S půdou se zachází šetrně bez hluboké orby, na polích jsou meziplodiny, takže nikdy nejsou holá. Výzkum zajistí farmářům vyšší zisky, protože za sladovnický ječmen dostanou dvakrát tolik než za běžný, přitom nebudou muset půdu tolik hnojit.