Prazdroj premieňa vyzbierané plechovky na nové
Plzeňský Prazdroj Slovensko dosiahol ďalší dôležitý míľnik. Vďaka zálohovému systému sa mu tento rok podarilo zvýšiť podiel recyklovaného hliníka v tele všetkých jeho plechoviek pre slovenský trh na tri štvrtiny.
Kľúčovým pritom bolo rozhodnutie spoločnosti, keď začiatkom tohto roku inovovala všetky svoje plechovky pre slovenský trh a navýšila v ich tele podiel recyklovaného hliníka z priemerných 47 % až na 75 %. Firma pritom využila možnosť odkúpiť materiál získaný z plechoviek vyzbieraných v rámci zálohového systému. Ten nechala zrecyklovať na materiál pre výrobu nových plechoviek, vďaka čomu symbolicky uzavrela ich kolobeh.
„Navýšením podielu recyklátu v plechovkách sa nám podarilo znížiť ich uhlíkovú stopu o 49 %. Takáto plechovka má totiž oproti tej čisto z panenského materiálu nepomerne nižšiu energetickú náročnosť výroby, a tým aj nižší dopad na životné prostredie. Naše emisie sme znížili o 8 472 ton CO2 a zároveň sme takto ušetrili ďalších 512 ton nového hliníka, ktorý môže nájsť iné využitie,“ hovorí Ivan Tučník, manažér pre udržateľnosť Plzeňského Prazdroja Slovensko s tým, že pôvodný odhad dopadu na uhlíkovú stopu firma prekonala o štvrtinu, a úsporu novej suroviny o 50 ton.
Jedným zo strategických cieľov Prazdroja pritom je, aby spotrebiteľské obaly všetkých jeho produktov boli do roku 2030 znovu použiteľné alebo recyklovateľné a zároveň aspoň spolovice vyrobené z recyklátu. Tento cieľ tak firma splnila už v priebehu roka 2023, teda o sedem rokov skôr než pôvodne plánovala. Kľúčový je posun práve pri plechovkách, ktoré sú v segmente baleného piva na Slovensku jednotkou a spoločne s plastovými fľašami a tetrapakovými obalmi zároveň najtypickejším obalom tunajších domácností.
„Využitie možností, ktoré zálohový systém ponúka, pomáha výrazne znížiť celkovú environmentálnu stopu našich obalov. S rastúcou mierou zberu budeme postupne ďalej navyšovať aj obsah recyklátu, naším cieľom je jeho 85 %-ný podiel v plechovkách. V súlade s plánom Správcu zálohového systému dlhodobo dosahovať mieru zberu nad 90 % sme takýto obsah recyklátu schopní udržateľne pokryť materiálom vyzbieraným v rámci zálohového systému bez potreby nakupovať recyklát z iných zdrojov,“ uzatvára Ivan Tučník s tým, že cieľ zohľadňuje straty, ktoré vznikajú v procese recyklácie.
Autor: Plzeňský Prazdroj Slovensko