Pracovníci rodinného vinařství z Boršic pokračují v zimním stříhání vinic
Pracovníci rodinného vinařství Dvůr pod Starýma Horama z Boršic na Uherskohradišťsku pokračují v těchto dnech v zimním stříhání svých vinic. Keře vinné révy při něm zbavují nadměrného počtu letorostů, jde o součást přípravy na novou vegetační sezonu. Stříhání vinic podnik zahájil po Novém roce, hotové by mělo být na přelomu února a března. ČTK a Českému rozhlasu to dnes řekl sklepmistr a vinohradník Ondřej Gottwald.
Stříbrnice (Uherskohradišťsko) 7. února (ČTK) – Kromě Boršic má vinařství své vinice také v sousedních Stříbrnicích, kde se dnes Gottwald s elektrickými nůžkami v ruce stříhání věnoval. "Je to operace, která je velmi důležitá z hlediska redukce plodů, hroznů révy vinné pro další sklizeň. Aktuálně v nepostříhané vinici je oček desítky a je potřeba vybrat maximálně třeba deset až 12 plodných letorostů na každý keř, abychom redukovali sklizeň zhruba na potřebné dva až tři kilogramy hroznů," uvedl Gottwald.
O vyšší úrodu hroznů z jednoho keře vinaři nestojí. Snižovala by se tím totiž jejich jakost. "Na výrobu kvalitního vína je třeba sklizeň redukovat. Tak, abychom nejeli na kvantitu, ale minimalizovali výnos právě skrz směřování ke kvalitní surovině a produkci jakostních vín," řekl Gottwald.
Zatímco v Boršicích má vinařství dva hektary vinic, ve Stříbrnicích jeden hektar. "Děláme na tom průběžně, abychom stihli ukončit řez někdy do konce února, možná i začátku března, než začne rašení révy vinné. Protože po ukončení řezu ještě je potřeba letorosty vyvázat, tak aby pupeny mohly rašit v nachystaném keři na další vegetaci," uvedl vinař.
Podnik pěstuje odrůdy Chardonnay, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Rulandské modré, Rulandské bílé, Sauvignon, Solaris a Hibernal. Lednové mrazy jeho vinicím prospěly. "Je potřeba, aby nějaké zimní mrazy prošly vzhledem k vymrznutí přezimujících škůdců. Zase to nebyly takové mrazy, že by hrozilo nějaké poškození révy," řekl Gottwald.
Vinicím podle něj nevadí ani současné oteplení, nemělo by však trvat příliš dlouho. "Jarní teploty by mohly ohrozit dřívější rašení. Probíhá, jakmile se půda prohřeje na nějakých pět šest stupňů Celsia. Což bývá zpravidla v březnu," uvedl vinař. Do té doby musí být stříháni vinic hotové. "Jakmile se réva probudí po hibernaci, začíná proudit míza. Pokud bych pak střihl do keře, vytékala by ven, což je samozřejmě pro keř utrpení," řekl Gottwald.
V roce 2023 vinařství sklidilo zhruba 40 až 45 tun hroznů, což byl podprůměrný výsledek. "Loňská sklizeň byla poznamenána hlavně suchem v období květu a nasazování bobulí. Výnosy byly oproti jiným letům nízké. Potýkali jsme se s propadem sklizně až o 30 procent. Ale zase kvalita, minimálně bílé suroviny, byla nadprůměrná," doplnil Gottwald. Z loňské úrody plánuje vinařství vyrobit přibližně 35.000 lahví vína.